ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի Մոսկվա չմեկնելու պատճառներին, ասել է, որ հայկական կողմը չի մասնակցել հանդիպմանը Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի պատճառով։
Դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում նախատեսված է եղել ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումը, սակայն դեկտեմբերի 22-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ հայկական կողմը հրաժարվել է բանակցություններից։ Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն ասել էր, որ հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել հանդիպումը, քանի որ այս պահին ՀՀ ԱԳ նախարարի առաջնահերթությունը Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է:
Գրիգորյանը նշել է, որ վերջին 2 տարում, 44-օրյա պատերամից հետո ընթացող բանակցություններում, հայկական կողմը միշտ էլ կառուցողական է եղել, սակայն «դժվար է շարունակել բանակցությունները ճգնաժամի և սպառնալիքների պայմաններում»։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն այնպիսի քայլ չի արել, որով հայ-ռուսական հարաբերություններում ճգնաժամ կարող է ստեղծվել։
«Լայնածավալ աշխատանքի անհրաժեշտություն կա․ Մեր ամբողջ քաղաքական թիմը և արտաքին քաղաքականության համար հատուկ պատասխանատուները զբաղվում են Լաչինում ստեղծված ճգնաժամի հանգուցալուծելով։ Մենք գնահատել ենք իրավիճակն ու հասկացել ենք, որ լավագույն տարբերակը սա է մեր քայլերը համակարգելու համար»,– ասել է ԱԽ քարտուղարը։

В интервью Общественному телевидению Армении секретарь Совета безопасности Армен Григорян, говоря о причинах, по которым министр иностранных дел Арарат Мирзоян не поехал в Москву, заявил, что армянская сторона не участвовала во встрече с главами МИД РФ и Азербайджана из-за ситуации в Лачинском коридоре.
Григорян отметил, что в течение последних 2 лет в ведущихся после 44-дневной войны в Карабахе переговорах армянская сторона всегда была конструктивна, но «продолжать переговоры в условиях кризиса и угроз сложно».
Он добавил, что Армения не предприняла такого шага, который мог бы создать кризис в армяно-российских отношениях.
«Нужна масштабная работа. Вся наша политическая команда и лица, особо ответственные за внешнюю политику, заняты урегулированием кризиса в Лачине. Мы оценили ситуацию и поняли, что это лучший вариант согласования наших шагов», — сказал секретарь Совбеза.
Трехсторонняя встреча министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана была запланирована на 23 декабря в Москве, однако 22 декабря МИД России заявил об отказе армянской стороны от переговоров. Пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян сообщил, что армянская сторона просила отложить встречу, поскольку на данный момент приоритетом министра иностранных дел РА является беспрепятственное возобновление работы Лачинского коридора и решение проблем, возникших в результате гуманитарноно кризиса в Нагорном Карабахе.