Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ դեկտեմբերի 25-ին 10 տոննա հումանիտար բեռ՝ դեղորայք, մանկական կեր, բուժօգնության համար նախատեսված պարագաներ, հասել է Արցախ։ Դեղորայքը բաշխվելու է հանրապետության բուժհաստատություններին՝ բավարարելով 10 օրվա պահանջարկը, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը բարձր է գնահատում Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Կարմի Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունն ու արդյունավետ համագործակցությունը։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: «Ընդերային լեյշմանիոզ» ախտորոշմամբ 4 ամսական արցախցի փոքրիկը շարունակում է բուժում ստանալ ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոնում և վիճակը կայունանում է:

27 Декабрь 2022 - 10:58 AMT
Минздрав Арцаха: Доставленные при посредничестве Красного Креста лекарства удовлетворят спрос на 10 дней
Лекарства, доставленные в Арцах при посредничестве Международного комитета Красного Креста, удовлетворят потребность в течение 10 дней. Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
«При посредничестве Международного комитета Красного Креста 25 декабря в Арцах было доставлено 10 тонн гуманитарного груза – медикаменты, детское питание, предметы медицинского назначения. Лекарства будут распределены по лечебным учреждениям республики, обеспечивая потребность в течение 10 дней», – говорится в сообщении.
Минздрав Арцаха высоко ценит поддержку и эффективное сотрудничество, оказываемые Международным комитетом Красного Креста в условиях создавшегося в Арцахе гуманитарного кризиса.