ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման մեկնարկին ասել է, որ Լաչինի միջանցքն արդեն 20 օր է՝ ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ չէ, և անհրաժեշտ է խնդրի լուծման ուղիներ որոնել։
«Տվյալ պահին գլխավոր հարցը Լաչինի միջանքում ստեղծված ճգնաժամն է։ Գիտեք, որ Լաչինի միջանցքն արդեն գրեթե 20 օր է՝ փակ է»,-ասել է Փաշինյանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հիշեցրել է, որ դա ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է Լեռնային Ղարաբաղում։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ, իսկ Ադրբեջանը երաշխավորում է ուղևորների, բեռների, մարդկանց անարգել անցումը: Հիմա ստացվում է, որ Լաչինի միջանցքը չի վերահսկվում ռուս խաղաղապահների կողմից։ Անշուշտ, ցանկալի է քննարկել այս իրավիճակը, թե հանգուցալուծման ինչ տարբերակներ կան»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանն ասել էր, որ ռուս խաղաղապահները չեն կատարում Ադրբեջանի կողմից արգելափակած Լաչինի միջանցքը վերահսկելու իրենց պարտավորությունները։ Դեկտեմբերի 26-27-ը Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Գագաթնաժողովին մասնակցում է նաև Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը,

The Lachin corridor connecting Nagorno Karabakh to Armenia has been out of the control of Russian peacekeepers for almost 20 days now, Prime Minister Nikol Pashinyan told Russian President Vladimir Putin at a meeting in Saint Petersburg on Tuesday, December 27.
"The main issue at the moment, the most urgent issue is the crisis that exists in the Lachin Corridor. You know, Lacin Corridor has been closed for almost 20 days. It is the zone of responsibility of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh. I would like to remind that according to the trilateral declaration of the President of Russia, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia, the Lachin Corridor should be under the control of Russian peacekeepers, and the Republic of Azerbaijan has guaranteed the unimpeded movement of passengers, goods, and people through the Lachin Corridor," Pashinyan said on the sidelines of an informal CIS summit.
"Now it turns out that the Lachin Corridor is not under the control of Russian peacekeepers, and I would like to discuss that situation and the available variants."
The two earlier held a meeting with Azrbaijani President Ilham Aliyev, which came on the heels of the cancelation of a ministerial meeting in Moscow amid Azerbaijan's closure of the Lachin corridor – the sole corridor connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the rest of the world – which has been going on for over two weeks.