ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանի նպատակը նոյեմբերի 9–ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունն իրականություն դարձնելն է, և այդ հայտարարության մեջ է Լաչինի միջանցքը բացելու բանալին։
Նրա խոսքով` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ժամանակ ուղղակիորեն քննարկման է դրել Լաչինի միջանցքի հարցը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Քոչարյանի խոսքով` եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է ՌԴ ԶՈւ պարտավորություններ (Լաչինի միջանցքի անխափան շահագործումն ապահովելու համար), և պետք է հասկանալ, թե ինչու են դրանք իրականացվել մինչ այժմ, և ինչ է փոխվել հիմա։
«Շատ բան պարզ կդառնա այսօր երեկոյան»,–ասել է Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին երկրների ղեկավարների մակարդակով երկխոսությանը։
Քոչարյանը ծիծաղելի է անվանել հայաստանյան ընդդիմության փաստարկները (որ ստեղծված իրավիճակում մեղավոր են իշխանությունները, քանի որ փչացրել են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները)՝ հավելելով, որ իրական քաղաքականությունը բոլորովին այլ տրամաբանություն ունի։
«Ռուսաստանը բազմաշերտ շահեր ունի Ադրբեջանի հետ, բայց Ռուսաստանի համար ավելի կարևոր է, որ իր զինված ուժերը լինեն տարածաշրջանում՝ Ղարաբաղում և Հայաստանում»,- ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանի խոսքով` այստեղ Հայաստանն ու Ռուսաստանը խոսելու շատ բան ունեն։ Նա վստահ է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցում այս հարցերը կբարձրացնի։
Քոչարյանը նաև նշել է, որ անհրաժեշտ է վերականգնել տարածաշրջանում ռազմական բալանսը, որի խախտումը հանգեցրեց պատերազմի 2016-ի ապրիլին և 2020-ի աշնանը։ Այդ հավասարակշռության խախտումը, նրա խոսքով, պետք է զսպվի։
Նա ասել է, որ Լաչինի հարցը, իր կարծիքով, չի կարող չլուծվել, որովհետև հակառակ դեպքում կլինի պայթյունավտանգ իրավիճակ, որը տարածաշրջանում ոչ մի պետության ձեռնտու չէ։
«Մենք պետք է շարունակենք բանակցությունները Ադրբեջանի հետ։ Հարավային Կովկասում պետք է կայունություն լինի, որը ձեռնտու է և՛ Իրանին, և՛ մեզ, և՛ Ադրբեջանին, և՛ Ռուսաստանին»,–ասել է Քոչարյանը։

Открыть Лачинский коридор может только Россия. Об этом заявил в интервью Общественному телевидению Армении депутат парламента от фракции «Гражданский договор», председатель депутатской комиссии по вопросам обороны и нацбезопасности Андраник Кочарян.
По его словам, сейчас цель армянской стороны – воплотить в реальность трехстороннее заявление лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Эти соглашения, добавил он, подразумевают обязательства Вооруженных сил РФ (обеспечивать бесперебойную работу Лачинского коридора), и нужно понять, почему до сих пор они выполнялись, и что теперь изменилось, пишет Sputnik Армения.
Многое прояснится сегодня вечером, отметил он, имея в виду неформальный саммит СНГ в Санкт-Петербурге, и общение на уровне лидеров стран. Обвинения армянской оппозиции в том, что в создавшейся ситуации виноваты власти, которые испортили отношения с Россией, он назвал смешными, добавив, что у реальной политики совершенно иная логика.
«У России есть многоуровневые интересы с Азербайджаном, но для России важнее иметь свои Вооруженные силы в регионе – в Карабахе и Армении», – заявил Кочарян.
Здесь Армении и России есть о чем говорить, подчеркнул Кочарян, выразив уверенность, что премьер-министр Никол Пашинян поднимет эти вопросы в беседе с президентом России Владимиром Путиным.
Кочарян также отметил, что в регионе нужно восстановить военный баланс, нарушение которого привело к войне и в апреле 2016-го, и осенью 2020-го. Это необходимо, сдержать, если есть желание установить мир на Кавказе – а мир и стабильность необходимы и Ирану, и России, и Армении, и Азербайджану, подчеркнул он.