Ստեփանակերտի օդանավակայանի մոտ ակցիա իրակացնող քաղաքացիները հանդիպել են Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանին՝ պահանջելով միանալ իրենց։ Ակցիայի կազմակերպիչ Դավիթ Պետրոսյանը, դիմելով Թովմասյանին, խնդրել է պատգամավորների հետ միանալ իրենց, նստել ավտոմեքենան, գնալ օդանավակայան՝ հարցերը լուծելու, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Եկել ենք, հասել Ձեր կողքը, տեսնում ենք՝ Դուք անգործության եք մատնված, ձեր գործը նպատակին չի հասնում, նախագահականում չի հասնում, մենք ժողովրդով հավաքվել ենք, դուք շատ սխալ եք ձեզ պահում։ Դեպուտատներին վերցրեք, գնանք՝ օդանավակայան»,- ասել է Պետրոսյանը։
Արձագանքելով, Թովմասյանն ասել է, որ նա իրեն շատ սխալ է պահում, ինքը՝ մեկ պատգամավոր, գալիս է։ Պետրոսյանն արձագանքել է, որ մենակ նրանով չէ, թող մնացածն էլ գան։
Դեկտեմբերի 28-ին մի խումբ արցախցիներ քայլերթով շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի օդանավակայան: Ակցիայի նպատակը Արցախում ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Անդրեյ Վոլկովի հետ հանդիպումն էր և իրենց իրավունքները ներկայացնելը։ Սակայն հանդիպում է եղել Վոլկովի տեղակալի հետ։ Ակցիայի մասնակիցները գիշերել են օդանավակայանի տարածքում և հայտարարել են, որ չեն հեռանա մինչև հանդիպում չլինի Վոլկովի հետ։

28 Декабрь 2022 - 12:14 AMT
Граждане в Арцахе встретились с председателем Национального собрания республики Артуром Товмасяном с требованием присоединиться к их акции.
Инициатор акции Тигран Петросян, обращаясь к Артуру Товмасяну, попросил депутатов примкнуть к их акции, сесть в машину и отправиться на территорию аэропорта и решить возникшие проблемы, пишет «ФактИнфо».
«Мы пришли сюда, чтобы увидеть, что вы бездействуйте, ваша работа не достигает цели», – сказал Петросян, призвав собрать депутатов и поехать в аэропорт.
«Я вас уважаю, но не только вы, пусть остальные тоже едут и ответят», – добавил он.
27 декабря группа граждан Арцаха направилась в аэропорт Степанакерта. Целью акции была встреча с командующим российскими миротворческими войсками в Арцахе Андреем Волковым и представление своих прав. Однако состоялась встреча с заместителем Волкова. Участники акции переночевали в аэропорту и заявили, что не уедут, пока не встретятся с Волковым.