ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, նշելով, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը օր-օրի սրվում է, հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղին 4 մլրդ դրամի լրացուցիչ աջակցություն կցուցաբերվի և հումանիտար ճգնաժամի կառավարման հարցում աջակցելու համար աշխատանքային խումբ կձևավորվի։
Աշխատանքային խումբը կգլխավորի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
Խումբը զբաղվելու է ԼՂ իշխանությունների հետ հումանիտար հարցերի մշտադիտարկմամբ և անհրաժեշտ հումանիտար աջակցության կազմակերպմամբ, այդ թվում` միջազգային կազմակերպությունների օգնությամբ։
Խմբում կընդգրկվեն առողջապահության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ՏԿԵ նախարարները և այլ գերատեսչությունների ղեկավարներ։
Վարչապետը նշել է, որ Արցախում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների պակասը դառնում է ավելի զգալի, խանութների ցուցափեղկերը դատարկվել են, հանրային օբյեկտներում սննդի մատակարարման սահմանափակումներ են մտցվել, իսկ հանրությունը գտնվում է սոցիալ-հոգեբանական ծանր վիճակում։

Armenia will provide 4 billion AMD (around $10 million) in additional support to Nagorno Karabakh (Artsakh) Prime Minister said on Thursday, December 29.
Pashinyan told a Cabinet meeting that a working group headed by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan will be formed to support efforts of managing the humanitarian crisis in Karabakh. The working group will monitor humanitarian issues together with the authorities of Nagorno Karabakh and provide the necessary urgent support, including with the help of international organizations.
The Ministers of Health, Labor and Social Affairs, Territorial Administration and Infrastructure, as well as representatives of other departments will also be involved in the work.
“The issue of providing additional support of 4 billion AMD to Nagorno Karabakh is included in the package of non-reportable issues at today's Cabinet meeting. It is an absolute necessity to provide necessary humanitarian, social and psychological support to the people of Nagorno Karabakh,” Pashinyan noted.
“Raising international awareness of the humanitarian crisis should also become part of our daily work. Partner states, international organizations should be informed in detail about the humanitarian crisis and the worsening of the situation.”