Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Լաչինի փակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին և ռուս խաղաղապահների գործելակերպին, հայտարարել է, որ ՌԴ–ն ու ռուս խաղաղապահ զորախումբը պետք է հստակ պարզաբանում ներկայացնեն միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ։
Նշելով, որ ՌԴ-ն ու խաղաղապահները Լաչինի միջանցքի ու ԼՂ ժողովրդի անվտանգության ապահովման ուղիղ պարտավորություններ են ստանձնել՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գնալով ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը։
Միևնույն ժամանակ Փաշինյանը շեշտել է, որ Հայաստանը ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահ զորախմբի ներկայության համոզված կողմնակիցն է ու ջատագովը։
«Ո՞րն է իրադրության ՌԴ գնահատականը, ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու պլանն ու ճանապարհային քարտեզը։ Եթե ՌԴ–ն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում կայունություն ու անվտանգություն ապահովել ԼՂ–ում, կարծում եմ, պետք է քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ–ի ԱԽ–ում՝ ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ–ի լրացուցիչ մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնելով»,– ասել է Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ բոլոր նախանշանները կան պնդելու, որ Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանքն է պատրաստում, այդ թվում` ԼՂ-ում։
Փաշինյանը նաև հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի կողմից ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության գոտի ներխուժելու առաջին դեպքը չէ՝ նկատի ունենալով Փառուխի իրադարձությունները 2022-ի գարնանը, գերեվարումները Խծաբերդում 2020-ի դեկտեմբերին։
Փաշինյանը կառավարության նիստում, նշելով, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը օր-օրի սրվում է, հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղին 4 մլրդ դրամի լրացուցիչ աջակցություն կցուցաբերվի և հումանիտար ճգնաժամի կառավարման հարցում աջակցելու համար աշխատանքային խումբ կձևավորվի։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе очередного заседания правительства затронул вопрос закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, отметив, что в данных условиях миротворческий контингент РФ и Россия, взявшие на себя конкретные обязательства по обеспечению безопасности перед народом Нагорного Карабаха, должны выступить с четким разъяснением ситуации в Арцахе.
«Есть все признаки того, что Азербайджан готовит очередную военную провокацию, в том числе, в Нагорном Карабахе. Армения является твердым сторонником присутствия российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, однако для нас неприемлемо становящееся все более отчетливым поведение российских миротворцев, являющихся безмолвными свидетелеми изгнания армян из Нагорного Карабаха»,- заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что закрытие Лачинского коридора является грубым нарушением пункта 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Какова оценка ситуации Российской Федерацией, каков ее план и дорожная карта по восстановлению Лачинского коридора? Это вопросы, на которые жители Республики Армения и Нагорного Карабаха ждут ответов от Российской Федерации, которая, напомню, также является постоянным членом Совета Безопасности ООН.
Если Российская Федерация по объективным или субъективным причинам не может обеспечить стабильность и безопасность в Нагорном Карабахе, думаю, она должна инициировать обсуждение в Совете Безопасности ООН и поднять вопрос о наделении миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе мандатом Совета Безопасности ООН или о направлении дополнительного многонационального миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Такой вопрос возникает еще и потому, что закрытие Лачинского коридора – не первый случай вторжения Азербайджана в зону ответственности миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе. Этому предшествовали события Паруха в марте 2022 года и события Хцаберда в декабре 2020 года, в результате которых в плену продолжают оставаться около трех десятков граждан РА», – отметил Пашинян.