Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների առթիվ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելությանը, ամփոփելով 2022-ը, ասել է, որ կարելի է ասել` գործող կառավարությունը բարեփոխումների կառավարություն է։
«Մեզ ուղղված ամենամեծ քննադատությունն անորակ կառավարումն է եղել և այդ մեղադրանքների կուլմինացիան 2020-ին էր՝ կորոնավիրուսի ճգնաժամի ժամանակ: Այն ժամանակ մենք ատամ ատամի, այսպես ասած, մեր գործն էինք անում: Հիմա, երբ աշխարհը հետադարձ ամփոփում է կորոնավիրուսի ճգնաժամի կառավարման արդյունքները՝ տեսնում ենք, որ ՀՀ-ն առնվազն լավագույններից է եղել ճգնաժամը կառավարողներից:
2018-ից մենք շատ ավելորդ համեստություն ենք ցուցաբերել՝ մտածելով, որ պետական կառավարման համակարգում հիմնականում նոր ենք, ամեն տեղ այդպես չգնանք, չմտնենք: Այնտեղ, որտեղ մենք չենք մտել, այնտեղ, որտեղ թողել ենք ստերիլ, ասել ենք՝ այդ համակարգը պետք է որ կայացած լինի, թողենք ինքն իրենով ապրի՝ այդտեղ մենք ունեցել ենք ամենամեծ ձախողումները: Եվ հակառակը, այնտեղ, որտեղ, մտել ենք և գործ ենք արել, սխալվել էլ ենք իմիջայլոց այդ գործում, բայց այդպիսի ոչ մի համակարգում մենք ձախողում չենք ունեցել»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ 2022-ը թերևս բարեփոխումների իմաստով ամենաարդյունավետ տարին էր, որովհետև այս տարի հսկայածավալ բարեփոխումներ ենք իրականացրել:
«Շատ կարևոր փոփոխություններ ենք իրականացրել դատական համակարգում: Ես կարևորում եմ, որ կամք ենք ցուցաբերել, արդեն որերորդ անգամ բանաձևերով դատական համակարգում աշխատավարձեր ենք բարձրացնում, բայց դա փողի մասին չէ, դա անկախ դատական համակարգ ունենալու մեր հանձնառության և մեր ցանկության մասին է:
Զինված ուժերում լայնածավալ բարեփոխումներ ենք իրականացնում: Ուրախ ենք, որ Զինված ուժեր են հասել բարեփոխումները և մեծ թափով ծավալվում են: Պիտի ասեմ՝ որոշակի զղջում կա, որ այդ բարեփոխումները հենց միանգամից 2018-ից չենք իրականացրել: Գիտենք նաև, թե ինչու չենք իրականացրել, որովհետև մեր մտածածը եղել է, որ բանակին, այսպես ասած, հեղափոխական հովերից հնարավորինս հեռու թողնենք: Արդյունքում՝ պարզվեց, որ դա այնքան էլ ճիշտ մոտեցում չէ, բայց դա չէ էականը:
Ոստիկանության ոլորտում հսկայական բարեփոխումներ ենք իրականացնում: Շատ շուտով՝ մի քանի օրից կունենանք Ներքին գործերի նախարարություն: Ազգային անվտանգության ծառայության ոլորտում ենք բարեփոխումներ իրականացնում: Մի մասը երևում է, իսկ մի մասն էլ չի երևում, պետք էլ չէ երևա: Պետական պահպանության ծառայությունն ենք որպես ինստիտուտ առանձնացնում: Բայց այդ պրոցեսների ամենակարևոր իմաստն ու նպատակն Ազգային անվտանգության ծառայության էֆեկտիվությունն ու նպատակասլացությունը մեծացնելն է:
Նախորդ տարի Հակակոռուպցիոն կոմիտե ձևավորվեց: Հակակառուպցիոն, ընդհանրապես՝ դատական և քննչական համակարգն ամբողջությամբ վերափոխվեց: Առաջին անգամ մեր պատմության ընթացքում մենք ստեղծել ենք մարմին, որը, բացի Ոստիկանությունից և Ազգային անվտանգության ծառայությունից, ունի օպերատիվ հնարավորություններ: Նման բան նախկինում երբեք չի եղել: Քննչական մարմինները տարբեր փոփոխությունների են ենթարկվել, բայց միևնույն է օպերատիվ մարմինները եղել են՝ Ոստիկանությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը: Բարեփոխումներ են իրականացվել ֆինանսների կառավարման, հանրային կառավարման ոլորտներում և այդպես շարունակ:
Ես ինչո՞ւ եմ սա ընդգծում, որովհետև հասկանալի է, որ մենք և՛ էմոցիոնալ, և՛ բոլոր առումներով շատ կենտրոնացած ենք անվտանգային միջավայրի հետ կապված խնդիրների վրա, բայց ուզում եմ, որ նաև չմոռանանք շատ կարևոր մի հատկություն, որ նույնիսկ ամենսուր պայմաններում մենք բարեփոխումների օրակարգից չենք շեղվել ոչ մի միլիմետր: Պետք է հիշատակել այն բարեփոխումները, որ իրականացնում ենք հանրակրթության ոլորտում, այն բարեփոխումները, որ իրականացնում ենք նաև տարածքային կառավարման ոլորտում: Մենք 100 տոկոսով անցում ենք կատարել համամասնական ընտրակարգի տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և այսպես շարունակ»,-ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է նաև, որ 16 տոկոս էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճ ունենք նախորդ տարվա նկատմամբ, պետք է ընդգծել դպրոցաշինությունը և այսպես շարունակ:
«Այս տարի արբանյակ ենք բաց թողել: Հիմա արդեն այդ արբանյակը կառավարելու համակարգերն են տեղադրվում: Սա նույնպես շատ կարևոր է: Կրկին պատմական աննախադեպ իրադարձությունների ականատես, հեղինակ և համահեղինակ ենք դարձել:
Խոստացել էինք, որ Հայաստանում պետք է ավիացիան վերականգնենք: Այո, ավիացիոն ոլորտը ՀՀ-ում կայանում է: Ես հիշում եմ քննարկումները, թե ինչքանով է պատեհ, որ կառավարությունը համաներդրող հանդես գա, որպեսզի ավիաընկերություն հիմնադրի: Նաև մասնավոր ոլորտի մեր ընկերները շատ մեծ քննադատություն են ունեցել, բայց հաշվարկով գուցե արդարացված չէ, ինտուիցիան էլ է շատ կարևոր:
Մենք նախորդ տարի խոսում էինք, որ պետք է Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը արտապատվիրակենք մասնավոր հատվածի: Գործընկերներն ասացին՝ ի՞նչ է ձեր ուզածը, ասացինք՝ մեր ուզածն այն է, որ ոչ թե վնասով աշխատի Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը, այլ շահույթով: Այս տարի արդեն տեսնում ենք, որ եկամտաբերությունն էականորեն աճել է: Երևան քաղաքում տրանսպորտային համակարգում բարեփոխումներ տեսանք, բոլորովին վերջերս նաև ավտոբուսներ ներկրեցինք և այդպես շարունակ:
Այսօր կարող ենք ասել, որ բարեփոխումների կառավարություն ենք, և ես շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ այդ բարեփոխումների օրակարգն իրականում կոնսոլիդացնում է պետական կառավարման համակարգը»,-ասել է վարչապետը։
Նա նշել է, որ խնդիրն է՝ այնպես անել, որ անձերից հնարավորինս քիչ բան կախված լինի, չնայած անձերի դերը միշտ էլ վճռորոշ կլինի, բայց ինստիտուտներից կախված լինի ավելի շատ բան:
«2022 թվականն ի՞նչպես կանվանենք: Այո, կարող ենք անվանել ամենատարբեր ձևերով. կարող ենք անվանել Հայաստանի դեմ ագրեսիայի տարի, նոր տարածքային կորուստների տարի, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի ավելի բարդացման տարի և այլն: Այո, կարող ենք նաև այդպես անվանել, բայց եթե ուզում ենք օբյեկտիվ գնահատել տարին՝ իրական գնահատականն այն է, որ սա լուրջ, լրջագույն, համակարգային, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների տարի է եղել: Ըստ էության, մեր կառավարման բոլոր տարիները եղել են համակարգային, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների տարիներ՝ այն տրամաբանությամբ, որ եղել է մի փուլ, որ մենք բավարար համարձակություն չենք ունեցել բոլոր տեղերում այդ բարեփոխումներն ունենալ: Մենք հիմա ունենք այդ վճռականությունը՝ բոլոր տեղերում մտնել, այդ բարեփոխումն իրականացնել, քաղաքական կամք ցուցաբերել, չչքմեղանալ, որովհետև այո, մենք գիտենք, մեր գիտելիքն էլ է բավարար, մեր փորձն էլ, մեր նվիրվածությունն էլ, մեր վճռականությունն էլ»,-ասել է նա:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с президентом республики Ваагном Хачатуряном принял участие в приеме, организованном для представителей системы государственного управления по случаю новогодних и рождественских праздников, где подвел итоги 2022 года.
«В целом, если подводить итоги года с точки зрения государственного управления, мы должны также отметить, что 2022 год был для нас, пожалуй, самым эффективным годом с точки зрения реформ, потому что в этом году мы осуществили огромные реформы. Например, прошлый, 2021 год, я резюмировал для себя, понятно, какой это был сложный год: и внутриполитический кризис, и выборы, и проблемы, связанные с обстановкой безопасности, обострения. Я с удивлением отметил, что нам все же удалось реализовать программу реформ, которую мы определили в 2021 году, а также в 2020 году. Это, знаете ли, очень важный результат.
2022 год также является чрезвычайно важным годом в этом отношении: мы осуществили много важных изменений в судебной системе в больших масштабах. Подчеркну, что мы проявили волю, уже в который раз повышаем зарплату в судебной системе, но дело не в деньгах, а в нашей приверженности и желании иметь независимую судебную систему.
Мы проводим масштабные реформы в вооруженных силах. Мы рады, что реформы дошли до Вооруженных Сил и разворачиваются с большой скоростью. Должен сказать, что есть некоторое сожаление, что мы не реализовали эти реформы сразу с 2018 года. Мы также знаем, почему мы их не осуществили, потому что наша идея заключалась в том, чтобы оставить армию, так сказать, подальше от революционного духа. В итоге оказалось, что это не совсем правильный подход, но суть не в этом.
Мы проводим масштабные реформы в полицейском секторе. Очень скоро, через несколько дней у нас будет МВД. Мы проводим реформы в сфере Службы национальной безопасности. Что-то видно, а что-то нет, и этого не должно быть. Отделяем Службу государственной охраны как институт. Но самый главный смысл и цель этих процессов – повышение эффективности и целеустремленности Службы национальной безопасности.
В прошлом году был создан Антикоррупционный комитет. Антикоррупционная, судебно-следственная система в целом была полностью преобразована. Впервые в нашей истории мы создали орган, обладающий оперативными возможностями в дополнение к полиции и Службе национальной безопасности. Ничего подобного никогда не случалось раньше. Следственные органы претерпели различные изменения, но оперативные органы остались прежними: Полиция, Служба национальной безопасности. Были проведены реформы в сферах финансового управления, государственного управления и так далее», – отметил Пашинян.
«Хочу напомнить, что самой большой критикой в наш адрес было плохое управление, и кульминация этих обвинений пришлась на 2020 год, во время кризиса с коронавирусом. В то время мы делали свою работу изо всех сил, так сказать. Сейчас, когда мир подводит итоги управления коронавирусным кризисом, мы видим, что Республика Армения была как минимум одним из лучших менеджеров кризиса. В то время это было не заметно, были еще люди и системы, которые очень громко говорили и их голоса были слышны. Наоборот, наш опыт показал, что там, где мы не проявили достаточной смелости – идти, идти на реформы, делать изменения, наши провалы были особенно в этом секторе. Давайте посмотрим правде в глаза.
С 2018 года мы проявляли излишнюю скромность, думая, что мы в основном новички в системе государственного управления, не надо везде влезать.
Куда мы не входили, где оставили стерильным, где сказали, что эта система должна быть состоявшейся, оставим жить сама по себе, там у нас были самые большие провалы. И наоборот, там, где мы вошли и проделали работу, хоть и с ошибками, но ни в одной такой системе мы не провалились.
У нас были трудности, у нас были ошибки, которые мы сами видели, но ни в одной системе не было сбоев. Наоборот, там, где мы вступали с этим революционным рвением, частью со знанием, частью с интуицией, во всех этих местах мы имели конкретные успехи. И жаль, что тогда мы не проявили такого мужества. Конечно, у нас была бы другая ситуация.
Как мы назовем 2022 год? Да, мы можем называть его по-разному: его можно назвать годом агрессии в отношении Армении, годом новых территориальных потерь, годом дальнейшего усложнения нагорно-карабахской проблемы и т.д. Да, можно и так его назвать, но если мы хотим оценить год объективно, реальная оценка такова, что это был год серьезных, системных, институциональных реформ. По сути, все годы нашей администрации были годами системных, институциональных реформ, с той логикой, что был этап, когда у нас не хватило смелости провести эти реформы везде. Теперь у нас есть решимость войти во все места, провести эту реформу, проявить политическую волю, не отчаиваться, потому что да, мы знаем, что наших знаний достаточно, нашего опыта, нашей приверженности, нашей решимости», – добавил премьер.