Բրյուսելում տեղակայված Միջազգային ճգնաժամային խումբ (International Crisis Group) հետազոտական կազմակերպությունը հունվարի 1-ին հրապարակած զեկույցում առանձնացրել է տասը հակամարտություն, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնել 2023-ին։ Զեկույցի «Հայաստան և Ադրբեջան» հատվածում նշվում է, որ Ղարաբաղյան վերջին պատերազմից երկու տարի անց Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարծես գնում են դեպի նոր առճակատում:
Նշվում է նաև, որ, եթե ուկրաինական պատերազմն արձագանք է ունեցել աշխարհի այլ վայրերում ճգնաժամերի վրա, ապա դրա ազդեցությունը հատկապես սուր էր Հարավային Կովկասում և, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ձախողումները խաթարել են հաշվարկները տարածաշրջանում, գրում է CivilNet-ը։
«Նոր պատերազմը կլինի ավելի կարճ, բայց ոչ պակաս դրամատիկ, քան 2020-ի վեցշաբաթյա հակամարտությունը: 7 000 զինվորի կյանք խլած այդ պատերազմի արդյունքում ադրբեջանական ուժերը հայերին դուրս մղեցին Լեռնային Ղարաբաղի անկլավի որոշ մասերից և 1990-ականներից հայերի տիրապետության տակ գտնվող հարակից շրջաններից: Մոսկվայի միջնորդությամբ ի վերջո հրադադար հաստատվեց:
Այդ ժամանակից ի վեր հավասարակշռությունն ավելի է փոխվել հօգուտ Ադրբեջանի։ Հայկական բանակը չի համալրել իր զորքերը և սպառազինությունը, քանի որ Ռուսաստանը՝ զենքի ավանդական միջնորդը, պաշարների պակաս ունի: Ադրբեջանը, ընդհակառակը, ուժ է հավաքում։ Նրա բանակը մի քանի անգամ գերազանցում է հայկականին, շատ ավելի լավ է զինված և վայելում է Թուրքիայի աջակցությունը։ Ադրբեջանական գազի նկատմամբ Եվրոպայի պահանջարկի աճը նույնպես քաջալերում է Բաքվին:
Ռուսաստանի դժվարությունները Ուկրաինայում կարևոր են նաև այլ առումներով. 2020-ի հրադադարի համաձայն՝ ռուս խաղաղապահները տեղակայվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերով բնակեցված շրջաններում։ Ռուսաստանը ուժեղացրել է իր սահմանապահ ուժերն ու զինվորական անձնակազմը հայ-ադրբեջանական սահմանի այն հատվածներում, որոնք պատերազմից հետո դարձել են նոր առաջնագիծ: Գաղափարն այն էր, որ զորախումբը, թեև փոքրաթիվ, կզսպեր հարձակումները, քանի որ Բաքուն կզգուշանար Մոսկվայից:
Սակայն ռուսական ուժերը չկանխեցին վերջին տարվա մի քանի բռնկումները: Ադրբեջանական զորքերը մարտ և օգոստոս ամիսներին նոր տարածքներ գրավեցին Լեռնային Ղարաբաղում, այդ թվում՝ ռազմավարական բարձունքներ։ Սեպտեմբերին ադրբեջանական զինուժը տարածք գրավեց Հայաստանից։ Հարձակումների յուրաքանչյուր մենամարտ գնալով ավելի արյունալի էր դառնում:
Ուկրաինայի պատերազմը ստվերել է նաև խաղաղ բանակցությունները։ Մոսկվան պատմականորեն առաջնորդել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ խաղաղարար ջանքերը: Ենթադրվում էր, որ 2020-ի հրադադարը կբացեր առևտուրը տարածաշրջանում, այդ թվում՝ վերականգնելով Հայաստանի տարածքով ուղիղ ճանապարհը Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան՝ իրանական սահմանի երկայնքով»,-ասվում է հոդվածում։ :
Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցում ասվում է նաև, որ առևտուրը ճանապարհ կհարթեր Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի փշոտ հարցի շուրջ փոխզիջումների գնալու համար (2020-ի պատերազմից հետո Երևանը հրաժարվեց Լեռնային Ղարաբաղին հատուկ կարգավիճակ տրամադրելու տասնամյակների պահանջից, սակայն նա դեռ ցանկանում է հատուկ իրավունքներ և անվտանգության երաշխիքներ այնտեղ ապրող հայերի համար։ Բաքուն պնդում է, որ տեղի հայերը կարող են օգտվել նույն իրավունքներից, ինչ Ադրբեջանի որևէ քաղաքացի):
2021-ի վերջին Մոսկվան ընդունեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Եվրամիության գլխավորած նոր միջնորդությունը՝ հուսալով, որ դա կուժեղացնի Ռուսաստանի խաղաղարարությունը, որը քիչ առաջընթաց էր գրանցում: Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումից ի վեր, սակայն, Մոսկվան ԵՄ դիվանագիտությունը դիտարկում է որպես իր ազդեցությունը զսպելու ավելի լայն ջանքերի մաս: Չնայած արևմտյան մայրաքաղաքների փորձերին՝ Կրեմլը հրաժարվում է ներգրավվել:
«Արդյունքում, շրջանառվում է համաձայնագրերի երկու նախագիծ. մեկը պատրաստել է Ռուսաստանը, մյուսը` Հայաստանն ու Ադրբեջանը մշակել են Արևմուտքի աջակցությամբ (դրանց շատ հատվածներում կան հակադիր տեքստեր, որոնք առաջարկել են երկու կողմերը): Յուրաքանչյուր նախագծում անդրադարձ կա առևտրին և հայ-ադրբեջանական սահմանի կայունացմանը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը թողնված է առանձին և առայժմ չնախաձեռնված գործընթացի: Երկկողմ ուղին, որին աջակցում է Արևմուտքը, հավանաբար ավելի խոստումնալից է, մասամբ այն պատճառով, որ այն տեղում է մշակվել, թեև անհասկանալի է, թե ինչպես կարձագանքի Մոսկվան, եթե այդ համաձայնությունը կայանա:
Ամեն դեպքում, երկու կողմերը հեռու են իրարից։ Բաքուն ունի բոլոր խաղաքարտերը, և գործարքից նա ավելի կշահի, հատկապես առևտրի և արտաքին հարաբերությունների առումով, քան ռազմական:
Վտանգն այն է, որ բանակցությունները ոչ մի տեղ չեն տանի կամ հերթական ռազմական բախումը կխորտակի թե՛ Մոսկվայի, թե՛ Արևմուտքի հովանավորած ուղիները, և Ադրբեջանը ուժով կվերցնի այն, ինչ կարող է»,-ասվում է զեկույցում։

Two years after their latest war over Nagorno-Karabakh, Armenia and Azerbaijan appear headed toward another confrontation, the International Crisis Group (ICG) said in a fresh report on January 1.
"A new war would be shorter but no less dramatic than the six-week conflict in 2020," ICG said, adding that the balance has shifted further in Azerbaijan’s favour.
"The Armenian army has not replenished its troops or weapons, as Russia, its traditional arms broker, is short on supplies. Azerbaijan, by contrast, has been ramping up. Its army outmatches Armenia’s several times over, is far better equipped, and is backed by Turkey. Heightened European demand for Azerbaijani gas has also emboldened Baku."
The Crisis Group maintained that Russian presence in both Armenia and Nagorno-Karabakh has not stopped several flare-ups this past year.
"Azerbaijani troops in March and August captured more territory in Nagorno-Karabakh, including strategic mountain positions. In September, Azerbaijani forces seized territory inside Armenia proper. Each bout of attacks was progressively bloodier," the report says.
"The war in Ukraine has also overshadowed peace talks. Moscow has historically tended to lead peacemaking efforts over Nagorno-Karabakh. The 2020 ceasefire was supposed to open up trade in the region, including by reestablishing a direct route through Armenia from Azerbaijan to its exclave Nakhchivan on the Iranian border. Improving trade would pave the way to compromise on the thorny question of Nagorno-Karabakh’s future. (After the 2020 war, Yerevan dropped its decades-long demand for a special status for Nagorno-Karabakh, but it still wants special rights and security guarantees for Armenians living there; Baku argues that local Armenians can enjoy rights like any Azerbaijani citizens.)
"In late 2021, Moscow accepted new European Union-led mediation between Armenia and Azerbaijan, hoping that it would reinforce Russia’s peacemaking, which had been making little headway. Since the war in Ukraine began, however, Moscow views the EU’s diplomacy as part of wider efforts to curb Russia’s influence. Despite attempts by Western capitals, the Kremlin refuses to engage.
"As a result, there are two draft agreements floating around – one prepared by Russia and another Armenia and Azerbaijan themselves have developed with Western backing (many sections of which have contrasting text proposed by the two sides). Each draft tackles trade and stabilisation of the Armenian-Azerbaijani border, with the fate of Armenians in Nagorno-Karabakh left to a separate and so far uninitiated process. The bilateral track supported by the West is probably more promising, in part because it’s home-grown, though how Moscow would respond if it yields an agreement is unclear. In any case, the two sides are far apart. Baku holds all the cards, and it would gain more from a deal, notably in terms of trade and foreign relations, than it would militarily.
"The danger is that the talks go nowhere or another flare-up sinks both the Moscow-led and West-backed tracks, and Azerbaijan takes what it can by force."