Բրյուսելում տեղակայված Միջազգային ճգնաժամային խումբ (International Crisis Group) հետազոտական կազմակերպությունը հունվարի 1-ին հրապարակած զեկույցում առանձնացրել է տասը հակամարտություն, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնել 2023-ին։ Զեկույցի «Հայաստան և Ադրբեջան» հատվածում նշվում է, որ Ղարաբաղյան վերջին պատերազմից երկու տարի անց Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարծես գնում են դեպի նոր առճակատում:
Նշվում է նաև, որ, եթե ուկրաինական պատերազմն արձագանք է ունեցել աշխարհի այլ վայրերում ճգնաժամերի վրա, ապա դրա ազդեցությունը հատկապես սուր էր Հարավային Կովկասում և, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ձախողումները խաթարել են հաշվարկները տարածաշրջանում, գրում է CivilNet-ը։
«Նոր պատերազմը կլինի ավելի կարճ, բայց ոչ պակաս դրամատիկ, քան 2020-ի վեցշաբաթյա հակամարտությունը: 7 000 զինվորի կյանք խլած այդ պատերազմի արդյունքում ադրբեջանական ուժերը հայերին դուրս մղեցին Լեռնային Ղարաբաղի անկլավի որոշ մասերից և 1990-ականներից հայերի տիրապետության տակ գտնվող հարակից շրջաններից: Մոսկվայի միջնորդությամբ ի վերջո հրադադար հաստատվեց:
Այդ ժամանակից ի վեր հավասարակշռությունն ավելի է փոխվել հօգուտ Ադրբեջանի։ Հայկական բանակը չի համալրել իր զորքերը և սպառազինությունը, քանի որ Ռուսաստանը՝ զենքի ավանդական միջնորդը, պաշարների պակաս ունի: Ադրբեջանը, ընդհակառակը, ուժ է հավաքում։ Նրա բանակը մի քանի անգամ գերազանցում է հայկականին, շատ ավելի լավ է զինված և վայելում է Թուրքիայի աջակցությունը։ Ադրբեջանական գազի նկատմամբ Եվրոպայի պահանջարկի աճը նույնպես քաջալերում է Բաքվին:
Ռուսաստանի դժվարությունները Ուկրաինայում կարևոր են նաև այլ առումներով. 2020-ի հրադադարի համաձայն՝ ռուս խաղաղապահները տեղակայվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերով բնակեցված շրջաններում։ Ռուսաստանը ուժեղացրել է իր սահմանապահ ուժերն ու զինվորական անձնակազմը հայ-ադրբեջանական սահմանի այն հատվածներում, որոնք պատերազմից հետո դարձել են նոր առաջնագիծ: Գաղափարն այն էր, որ զորախումբը, թեև փոքրաթիվ, կզսպեր հարձակումները, քանի որ Բաքուն կզգուշանար Մոսկվայից:
Սակայն ռուսական ուժերը չկանխեցին վերջին տարվա մի քանի բռնկումները: Ադրբեջանական զորքերը մարտ և օգոստոս ամիսներին նոր տարածքներ գրավեցին Լեռնային Ղարաբաղում, այդ թվում՝ ռազմավարական բարձունքներ։ Սեպտեմբերին ադրբեջանական զինուժը տարածք գրավեց Հայաստանից։ Հարձակումների յուրաքանչյուր մենամարտ գնալով ավելի արյունալի էր դառնում:
Ուկրաինայի պատերազմը ստվերել է նաև խաղաղ բանակցությունները։ Մոսկվան պատմականորեն առաջնորդել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ խաղաղարար ջանքերը: Ենթադրվում էր, որ 2020-ի հրադադարը կբացեր առևտուրը տարածաշրջանում, այդ թվում՝ վերականգնելով Հայաստանի տարածքով ուղիղ ճանապարհը Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան՝ իրանական սահմանի երկայնքով»,-ասվում է հոդվածում։ :
Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցում ասվում է նաև, որ առևտուրը ճանապարհ կհարթեր Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի փշոտ հարցի շուրջ փոխզիջումների գնալու համար (2020-ի պատերազմից հետո Երևանը հրաժարվեց Լեռնային Ղարաբաղին հատուկ կարգավիճակ տրամադրելու տասնամյակների պահանջից, սակայն նա դեռ ցանկանում է հատուկ իրավունքներ և անվտանգության երաշխիքներ այնտեղ ապրող հայերի համար։ Բաքուն պնդում է, որ տեղի հայերը կարող են օգտվել նույն իրավունքներից, ինչ Ադրբեջանի որևէ քաղաքացի):
2021-ի վերջին Մոսկվան ընդունեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Եվրամիության գլխավորած նոր միջնորդությունը՝ հուսալով, որ դա կուժեղացնի Ռուսաստանի խաղաղարարությունը, որը քիչ առաջընթաց էր գրանցում: Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումից ի վեր, սակայն, Մոսկվան ԵՄ դիվանագիտությունը դիտարկում է որպես իր ազդեցությունը զսպելու ավելի լայն ջանքերի մաս: Չնայած արևմտյան մայրաքաղաքների փորձերին՝ Կրեմլը հրաժարվում է ներգրավվել:
«Արդյունքում, շրջանառվում է համաձայնագրերի երկու նախագիծ. մեկը պատրաստել է Ռուսաստանը, մյուսը` Հայաստանն ու Ադրբեջանը մշակել են Արևմուտքի աջակցությամբ (դրանց շատ հատվածներում կան հակադիր տեքստեր, որոնք առաջարկել են երկու կողմերը): Յուրաքանչյուր նախագծում անդրադարձ կա առևտրին և հայ-ադրբեջանական սահմանի կայունացմանը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը թողնված է առանձին և առայժմ չնախաձեռնված գործընթացի: Երկկողմ ուղին, որին աջակցում է Արևմուտքը, հավանաբար ավելի խոստումնալից է, մասամբ այն պատճառով, որ այն տեղում է մշակվել, թեև անհասկանալի է, թե ինչպես կարձագանքի Մոսկվան, եթե այդ համաձայնությունը կայանա:
Ամեն դեպքում, երկու կողմերը հեռու են իրարից։ Բաքուն ունի բոլոր խաղաքարտերը, և գործարքից նա ավելի կշահի, հատկապես առևտրի և արտաքին հարաբերությունների առումով, քան ռազմական:
Վտանգն այն է, որ բանակցությունները ոչ մի տեղ չեն տանի կամ հերթական ռազմական բախումը կխորտակի թե՛ Մոսկվայի, թե՛ Արևմուտքի հովանավորած ուղիները, և Ադրբեջանը ուժով կվերցնի այն, ինչ կարող է»,-ասվում է զեկույցում։

3 Январь 2023 - 10:57 AMT
Базирующаяся в Брюсселе исследовательская организация International Crisis Group, в отчете, опубликованном 1 января, выделила десять конфликтов, на которые следует обратить внимание в 2023 году. В части доклада «Армения и Азербайджан» говорится, что спустя два года после последней карабахской войны Армения и Азербайджан, похоже, идут к новой конфронтации.
Также отмечается, что если война на Украине повлияла на кризисы в других частях мира, то ее влияние было особенно острым на Южном Кавказе, и что неудачи России на Украине нарушили расчеты в регионе, пишет CivilNet.
«Новая война будет короче, но не менее драматична, чем шестинедельный конфликт 2020 года. В результате этой войны, унесшей жизни 7000 солдат, азербайджанские силы вытеснили армян из некоторых частей нагорно-карабахского анклава и прилегающих районов, находившихся под контролем Армении с 1990-х годов. В конечном итоге при посредничестве Москвы было установлено перемирие.
С тех пор баланс еще больше сместился в пользу Азербайджана. Армянская армия не пополняет свои войска и вооружение, потому что у России, традиционного поставщика вооружения, не хватает запасов. Азербайджан же, наоборот, набирает силу. Его армия в несколько раз превосходит армянскую, она гораздо лучше оснащена и пользуется поддержкой Турции. Рост потребности Европы в азербайджанском газе также воодушевляет Баку.
Трудности России на Украине важны и в других отношениях. Согласно заявлению о прекращении огня от 2020 года, российские миротворцы размещены в районах проживания армян Нагорного Карабаха. Россия усилила свои пограничные войска и военнослужащих на тех участках армяно-азербайджанской границы, которые после войны стали новой линией фронта. Идея заключалась в том, что этот контингент, хотя и небольшой по численности, будет сдерживать нападения, потому что Баку опасается Москвы.
Однако российские силы не предотвратили несколько вспышек в прошлом году. В марте и августе азербайджанские войска оккупировали новые территории в Нагорном Карабахе, в том числе стратегические высоты. В сентябре азербайджанские военные захватили территорию у Армении. Каждый приступ атак становился все более кровавым.
Война на Украине также затмила мирные переговоры. Москва исторически возглавляла миротворческие усилия вокруг Нагорного Карабаха. Предполагалось, что прекращение огня 2020 года откроет торговлю в регионе, в том числе восстановит прямой путь через территорию Армении из Азербайджана в Нахиджеван вдоль иранской границы», – говорится в докладе.
В отчете Международной кризисной группы также говорится, что сделка проложит путь к компромиссу по щекотливому вопросу о будущем Нагорного Карабаха (Ереван отказался от многолетнего требования об особом статусе Нагорного Карабаха после войны 2020 года, но все еще хочет особых прав и гарантии безопасности проживающим там армянам. Баку настаивает на том, что местные армяне могут пользоваться теми же правами, что и любой гражданин Азербайджана).
В конце 2021 года Москва согласилась на новое посредничество между Арменией и Азербайджаном под руководством ЕС, надеясь, что это ускорит миротворческие усилия России, которые пока не добились значительных успехов. Однако после начала войны на Украине Москва рассматривала дипломатию ЕС как часть более широких усилий по обузданию своего влияния. Несмотря на попытки западных столиц, Кремль отказывается вмешиваться.
«В результате распространяется два проекта соглашений. Один подготовлен Россией, другой подготовлен Арменией и Азербайджаном при поддержке Запада (во многих их частях есть противоречивые тексты, предложенные обеими сторонами). В каждом проекте есть ссылка на торговлю и стабилизацию армяно-азербайджанской границы, а судьба армян Нагорного Карабаха оставлена ​​на откуп отдельному и пока не начатому процессу. Двусторонний вариант, поддерживаемый Западом, вероятно, будет более многообещающим, отчасти потому, что он прорабатывается на местах, хотя неясно, как отреагирует Москва, если эта сделка состоится.
В любом случае обе стороны далеки друг от друга. Баку держит все карты и выиграет от сделки больше, особенно с точки зрения торговли и международных отношений, чем в военном отношении.
Опасность в том, что переговоры ни к чему не приведут, или очередной военный конфликт подорвет спонсируемые и Москвой, и Западом пути, и Азербайджан возьмет то, что сможет, силой», – говорится в сообщении.