Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, անդրադառնալով հարցին, թե հակակոռուպցիոն ինչ միջոցառումներ կամ օրենսդրական նախաձեռնություններ են նախատեսվում 2023-ին, հայտարարել է, որ Հայաստանում առաջիկայում նախատեսվում է ընդունել Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարություն, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակական գործընթաց է: Առաջիկայում նախատեսվում է ընդունել Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարություն, Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում հաղորդակցման գործողությունների ծրագիր՝ միտված հանրության իրազեկման շարունակականության ապահովմանը, բարեվարքության ստուգմանն ուղղված օրենսդրական կարգավորումների կատարելագործմանը, միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում մի շարք միջոցառումների իրականացմանը, հատկապես՝ ԳՐԵԿՈ (Group Of States Against Corruption), ՏՀԶԿ (Organisation for Economic Co-operation and Development) նոր հանձնարարականների ուղղությամբ: Աշխատանքներ են տարվում նաև Summit for Democracy-ի նոր թեմատիկ խմբերին ՀՀ ներգրավման և համակարգման ուղղությամբ»,- ասել է Մինասյանը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ անցնող տարում ձևավորվել են և սկսել են գործել Հակակոռուպցիոն դատարանը` 15 դատավորի թվակազմով, Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը` 10 դատավորի թվակազմով, իսկ Վերաքննիչ քրեական դատարանում առանձնացվել են հակակոռուպցիոն գործերով բողոքներ քննող դատավորներ:
«Տարեվերջին ընդունված օրենսդրական փաթեթով սահմանվեց նաև Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծումը՝ այդպիսով ապահովելով հակակոռուպցիոն գործերի եռաստիճան մասնագիտացված քննությունը»,- ավելացրել է Մինասյանը։

В ближайшее время в Армении планируется принять новую антикоррупционную стратегию. Об этом заявил министр юстиции Григор Минасян, отвечая на вопрос, какие антикоррупционные меры или законодательные инициативы запланированы в 2023 году, пишет «Арменпресс».
«Борьба с коррупцией – это непрерывный процесс. В ближайшее время планируется принятие новой антикоррупционной стратегии, программы коммуникационных мероприятий в сфере противодействия коррупции, направленных на обеспечение непрерывности информирования населения, совершенствование законодательных норм, направленных на проверку поведения, реализацию ряда мер в рамках международных обязательств, особенно ГРЕКО (Группа государств по борьбе с коррупцией), ОЭСР (Организация экономического сотрудничества и развития) в направлении новых поручений. Также ведется работа по вовлечению РА в новые тематические группы Саммита за демократию и их координации», – сказал Минасян.
Министр напомнил, что в 2022 году были сформированы и начали функционировать Антикоррупционный суд в составе 15 судей, Антикоррупционная палата Кассационного суда в составе 10 судей, назначены судьи, рассматривающие жалобы по антикоррупционным делам в Апелляционном уголовном суде.
«Принятый в конце года законодательный пакет также установил создание Апелляционного антикоррупционного суда, тем самым обеспечив трехуровневое специализированное рассмотрение антикоррупционных дел», – добавил Минасян.