Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության 2023-ի առաջին նիստում, նշելով, որ արդեն 25 օր է շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, հայտարարել է, որ ավելի առարկայական քայլեր է ակնկալում միջազգային հանրությունից՝ այդ թվում ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ ՌԴ-ից, որի խաղաղապահ զորախումբը տեղակայված է ԼՂ-ում և Լաչինի միջանքը սեփական վերահսկողության տակ պահելը նրա ուղիղ պարտավորությունն է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։
Վարչապետը հավելել է, որ Լաչինի միջանքը փակելով, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ․ եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած պարտավորությունը, ինչը լրջագույն հարցեր է առաջացնում Բաքվի կողմից պայմանագրային պարտավորությունները պահպանելու վերաբերյալ։
«Ադրբեջանը փորձում է ՀՀ-ին վերագրել սեփական պարտավորությունները չկատարելու գործելակերպ, ինչը բացարձակապես մտացածին է։ Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ տարբեր պատճառաբանություններ են բերվում, բայց, իմ համոզմամբ, ամենախորը և իրական պատճառն այն է, որ ԼՂ հայերը շարունակում են ապրել իրենց հայրենիքում, իսկ միջազգային հանրությունը սկսել է ավելի հստակ արձանագրել ԼՂ հայությանը էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի տեսանելի քաղաքականությունը»,-ասել է Փաշինյանը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has cast doubt on Azerbaijan's capacity to reach an agreement, as Baku keeps violating the trilateral statement reached by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia to end the war in Nagorno-Karabakh (Artsakh) in 2020.
Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, January 5 that Azerbaijan's closure of the Lachin corridor – the sole route connecting Karabakh to the rest of the world – has been going on for 25 days now.
"At the same time, Azerbaijan is trying to attribute to Armenia its practice of not fulfilling obligations, which is completely fictitious," Pashinyan said.
"It is also important to note that various reasons are given for the closure of Lachin Corridor, but, in my opinion, the most profound and real reason is that the Armenians of Nagorno-Karabakh continue to live in their homeland and the international community has come to see more clearly Azerbaijan's overt policy of ethnic cleansing and genocide of the Armenians of Nagorno-Karabakh."
The Prime Minister added that he expects more substantive steps from the international community, including Russia, which is a permanent member of the UN Security Council, and whose peacekeeping troops are stationed in Nagorno-Karabakh. According to him, keeping the Lachin area under its control is a direct obligation of Russia's that Moscow assumed by singing the trilateral statement.