Ադրբեջանը դեռ չի արձագանքել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկներին։ Այս մասին հայտնել է ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Ինչպես նախկինում հայտարարել էինք, դեկտեմբերին Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի առնչությամբ հայկական կողմի առաջարկները։ Այս պահի դրությամբ արձագանք չունենք»,- նշել է Հունանյանը։
Բերձորի միջանցքն ադրբեջանցիների կողմից փակելու 10-րդ օրը՝ դեկտեմբերի 22-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դեռ մի քանի ամիս առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների վերաբերյալ իր առաջարկները: Երևանը նաև առաջարկներ է ուղարկել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել էր, որ Բաքուն դեռևս պատրաստ չէ ամբողջական պատասխան տալ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Երևանից փոխանցված առաջարկներին։

10 Январь 2023 - 11:34 AMT
Азербайджан пока не отреагировал на предложения армянской стороны относительно мирного договора. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, пишет «ФактИнфо».
«Как мы уже ранее заявляли, в декабре Армения передала Азербайджану предложения армянской стороны по документу о нормализации отношений. На данный момент отклика нет», – отметил Унанян.
На 10-й день перекрытия Бердзорского коридора азербайджанцами, 22 декабря премьер РА Никол Пашинян заявил, что Армения еще несколько месяцев назад передала Азербайджану свои наработки, связанные с дальнейшей работой комиссии по делимитации границы и пограничной безопасности. Ереван также передал свои предложения, касающиеся открытия региональных коммуникаций.
23 декабря 2022 года министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на пресс-конференции по итогам переговоров с российским коллегой Сергеем Лавровым заявил, что Баку пока не готов дать полный ответ на предложения Еревана по мирному договору.