Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում, անդրադառնալով ՌԴ ՊՆ-ն այն հայտարարությանը, որ ՀԱՊԿ «Անխախտ եղբայրություն-2023» խաղաղապահ զորավարժությունները 2023-ին կանցկացվեն ՀՀ-ում, հայտարարել է, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղապահների զորավարժություններ տեղի չեն ունենա, և որ ՊՆ ղեկավարն արդեն տեղեկացրել է ՀԱՊԿ միավորված շտաբին, որ հայկական կողմը ՀՀ-ում նման զորավարժություններ անցկանցնելը նպատակահարմար չի համարում, համենայնդեպս` այս տարի։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանի ձևավորման գործընթացում անկյունաքարային է եղել այն դրույթը, որ ՌԴ-ն ՀՀ անվտանգության ոլորտի թիվ մեկ դաշնակիցն է ու անվտանգության երաշխավորը:
«44-օրյա պատերազմից հետո մեր առաջնային մտահոգությունը, որը հայտնել ենք ՌԴ-ին, եղել է այն, որ մտավախություններ կան, որ Ադրբեջանը ագրեսիվ գործողություններ կձեռնակի ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ։ Խոսակցությունը եղել է շատ կոնկրետ, մենք ստացել ենք պաշտոնական հավաստիացումներ, որ ՀՀ սահմանները կարմիր գիծ են անվտանգության ոլորտի մեր դաշնակիցների համար», – ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, 2021-ի մայիսյան իրադարձությունների ժամանակ, սակայն, երբ Ադրբեջանը ներխուժեց ՀՀ տարածք, հայկական կողմը ակնկալել է կոնկրետ գործողություններ ՌԴ-ից և անվտանգային ոլորտի գործընկերներից և ի պատասխան հարցումների ստացել է դիտարկում, որ ՀՀ-Ադրբեջան սահմանը սահմանազատված չէ։ Այս համատեքստում առաջացել է բովանդակային հակասություն։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ ՀԱՊԿ երևանյան գագաթնաժողովի հիմնական հարցը հետևյալն էր՝ հասկանալ, թե որն է ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին Հայաստանում:
Վարչապետը նշել է նաև, որ Ադրբեջանն իր ագրեսիվ գործողությունները բացատրում է նրանով, որ ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն համատեղ ագրեսիվ գործողություններ են նախապատրաստում Ադրբեջանի դեմ և իրենք, իբր, կանխարգելիչ գործողություններ են իրականացնում, ինչն աբսուրդ է, բայց այս խոսույթը հետաքրքրություն է առաջացնում արտերկրում՝ Ուկրաինայում իրադարձությունների ֆոնի վրա։
Փաշինյանը հավելել է, որ Ռուսաստանի չարձագանքման պայմաններում ստացվում է, որ ՌԴ ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ոչ միայն չի երաշխավորում ՀՀ անվտանգությունը, այլ, հակառակը, «սպառնալիքներ է ստեղծում ՀՀ անվտանգության համար»:
«Առայժմ արձանագրում ենք այս փաստերը, բայց հետևություն չենք անում։ Սա անընդհատ շարունակվող խոսակցություն է եղել, որը եղել է աշխատանքային մակարդակով, հրապարակային չի խոսվել, այս թեմայով ամենօրյա աշխատանք է տարվում, որը շարունակվելու է», – ասել է նա:

10 Январь 2023 - 10:28 AMT
Пашинян: При бездействии РФ ее военное присутствие в Армении создает угрозу, а не гарантирует безопасность
На пресс-конференции 10 января премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя заявление Минобороны России о проведении в 2023 году в Армении миротворческих учений ОДКБ «Нерушимое братство-2023», заявил, что учения миротворцев ОДКБ в Армении проводиться не будут, и что глава Минобороны Армении уже уведомил объединенный штаб ОДКБ, что армянская сторона не считает целесообразным проведение подобных военных учений в РА, по крайней мере, в этом году.
Премьер-министр подчеркнул, что краеугольным камнем в процессе формирования Армении было положение о том, что Российская Федерация является союзником номер один и гарантом сектора безопасности Армении.
«После 44-дневной войны нашей главной заботой, которую мы выразили России, было то, что есть опасения, что Азербайджан предпримет агрессивные действия против международно признанной территории Армении. Разговор был очень конкретным, мы получили официальные заверения в том, что границы Армении являются красной линией для наших союзников в сфере безопасности», – сказал премьер-министр.
Он добавил, что в мае 2021 года, когда Азербайджан вторгся на территорию Республики Армения, армянская сторона ожидала конкретных действий со стороны Российской Федерации и ее партнеров в сфере безопасности, и в ответ на запросы получила замечание, что граница между Республикой Армения и Азербайджаном не демаркирована. В связи с этим возникло содержательное противоречие.
Пашинян также отметил, что главный вопрос ереванского саммита ОДКБ заключался в следующем: понять, что входит в зону ответственности ОДКБ в Армении.
Премьер отметил, что Азербайджан оправдывает свои агрессивные действия тем, что якобы «Армения и Россия готовят совместные агрессивные действия против Азербайджана и якобы он проводит превентивные действия», что является абсурдным, но эти разговоры вызывают интерес за рубежом на фоне событий в Украине.
Пашинян добавил, что в условиях бездействия России получается, что российское военное присутствие в Армении не только не гарантирует безопасность Армении, но, наоборот, «создает угрозы безопасности Армении».
«Пока что мы фиксируем эти факты, но не делаем выводы. Это продолжающийся разговор, который был на рабочем уровне, публично он не обсуждался, ведется ежедневная работа по этой теме, которая будет продолжаться», – сказал он.