Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով Միութենական պետությանն անդամակցելու վերաբերյալ ճնշումների մասին հարցին, ասել է, որ Հայաստանը ՌԴ-ից Միութենական պետության կազմ մտնելու պաշտոնական առաջարկ չի ստացել։
«Նման առաջարկ պաշտոնական ձևով չի եղել, չէր էլ կարող լինել։ Բայց իրականությունն այնքան պարզ չէ, որքան թվում է: Երբեմն պետք է ավելի խորը դիտարկել հարցերի ոչ միայն տեքստը, այլև ենթատեքստը։ Պետք է դիտարկենք գլոբալ պրոցեսները»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կառավարության համար ՀՀ ինքիշխանությունը, պետականությունն ու անկախությունը բացարձակ արժեքներ են։
Այն դիտարկանը, թե ոչ պաշտոնական խողովակներով նման ճնշումներ եղե՞լ են, Փաշինյանը պատասխանել է, թե նայած ինչ հասկանալ ոչ պաշտոնական խողովակ ասելով։
«Փորձագետների կողմից շարունակաբար զարգացվող խոսույթները, ոչ պաշտոնական շփումները կարող են ոչ պաշտոնական խողովակներով այդ հարցը բարձրացնել համարվել»,-ասել է վարչապետը։
Այն ճշտող դիտարկմանը, թե արդյոք ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը դա նկատի ուներ՝ ճնշումների մասին խոսելով՝ Փաշինյանն ասել է, որ ենթադրում է, որ նաև դրանք է նկատի ունեցել։
Ավելի վաղ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասել էր, որ երկրի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը Հայաստանին ստիպում է իր ինքնիշխան տարածքով միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին, ինչպես նաև միանալ միութենական պետությանը։ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում նա նշել է, որ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի փակումը տեղավորվում են Հայաստանի վրա Ռուսաստանի ճնշման շրջանակում։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Գրիգորյանի հայտարարությունները սադրիչ է անվանել։

Официального предложения о вхождении Армении в состав Союзного государства не было, но реальность не так проста, как кажется, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на состоявшейся 10 января пресс-конференции, отвечая на вопрос, получала ли Армения предложение о создании Союзного государства с Россией, если такое предложение было, то какого рода и какова позиция премьер-министра, тем более, что секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что они оказывают давление на Армению, чтобы она вступила в Союзное государство.
«Если вы имеете в виду официальное предложение, то официального предложения не было и быть не могло. Но, к сожалению, реальность не так проста, как кажется. Иногда необходимо глубоко рассматривать не столько тексты вопросов, сколько их контексты. Мы должны учитывать глобальные процессы. Могу сказать и другое, что для нас суверенитет, независимость, государственность Республики Армения являются абсолютными ценностями. И, как я сказал, отвечая на другой вопрос, мы считаем своим долгом и миссией сделать все для обеспечения незыблемости государства, Родины и государственности», – сказал премьер.
На вопрос, было ли такое давление по неофициальным каналам, Пашинян ответил, что не знает, что понимать под неофициальным каналом.
«Например, неофициальными можно считать разговоры, непрерывно развиваемые экспертами, можно считать неофициальными и контакты», – отметил он.
На вопрос, подразумевал ли Армен Григорян именно это, когда говорил о давлении, премьер ответил, что он считает, что тот подразумевал и это.
Ранее секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян заявил, что Россия, стратегический союзник страны, вынуждает Армению предоставить Азербайджану коридор через свою суверенную территорию, а также присоединиться к Союзному государству. В эфире общественной телекомпании он отметил, что вторжение Азербайджана на суверенную территорию Армении 13 сентября, а также закрытие Лачинского коридора являются частью давления России на Армению.