Արցախում էլեկտրականության հովհարային անջատումներ են սկսվել: Հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում, հայտնում է «Արցախ Էներգոն»։
Նշվում է, որ ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով նշված հատվածում այս պահի դրությամբ հնարավոր չէ իրականացնել շրջայց և կազմակերպել վթարավերականգնողական աշխատանքներ, ուստի որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։
Ելնելով տվյալ իրավիճակից` Հանրապետությունում հունվարի 10-ից իրականացվում են հովհարային անջատումներ, որոնց մասին պարբերաբար կարելի է տեղեկանալ «Արցախէներգո» ՓԲԸ կայքից և ֆեյսբուքյան էջից, ինչպես նաև հանրային հեռուստատեսության և ռադիոյի հայտարարություններից։
«Հավանական լրացուցիչ անջատումներից խուսափելու նպատակով, խնդրում ենք հնարավորինս խնայողաբար օգտագործել էլեկտրաէներգիա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

9 января в 14:35 на 33 км единственной высоковольтной линии Горис-Степанакерт в 110 кВ, питающей Арцах из Армении, была зафиксирована авария. Об этом сообщает «Арцахэнерго», уточнив, что по данным, зафиксированным аппаратурой, авария произошла на участке Агавно-Бердзор.
«В связи с деструктивной позицией азербайджанской стороны в настоящее время нет возможности провести обход и организовать в указанном районе аварийно-восстановительные работы, поэтому принято решение о подаче электроэнергии в республику посредством местных электростанций с соответствующими ограничениями», – говорится в сообщении.
Исходя из данной ситуации, с 10 января в республике проводятся веерные отключения электоэнергии, о которых можно регулярно узнавать на сайте ЗАО «Арцахэнерго» (artsakhenergo.am) и на странице в Facebook, а также из объявлений общественного телевидения и радио.
«Во избежание возможных дополнительных отключений просим использовать электроэнергию максимально экономно», – говорится в сообщении.