ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ 2023-ին ՀՀ-ում ՀԱՊԿ զորավարժություններ չեն անցկացվի, նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը կպարզի հայկական կողմի դիրքորոշման մանրամասները։
Նա ասել է, որ ամեն դեպքում ՀՀ-ն Ռուսաստանի շատ մերձավոր դաշնակիցն է, և որ Մոսկվան կշարունակի երկխոսությունը Երևանի հետ բարդ հարցերի շուրջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Սա բավականին նոր հայտարարություն է ՀՀ վարչապետի կողմից, կարծում եմ՝ ՀԱՊԿ գծով գործընկերները կապի մեջ կլինեն, կպարզեն ՀՀ դիրքորոշման մանրամասները։ Ամեն դեպքում, Հայաստանը մեր շատ մերձավոր դաշնակիցն է, մենք կշարունակենք երկխոսությունը, ներառյալ այն հարցերը, որոնք հիմա շատ բարդ են»,- ասել է Պեսկովը։
Փաշինյանը հունվարի 10-ի ասուլիսում, անդրադառնալով ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարությանը, որ ՀԱՊԿ «Անխախտ եղբայրություն-2023» խաղաղապահ զորավարժությունները 2023-ին կանցկացվեն ՀՀ-ում, հայտարարել է, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղապահների զորավարժություններ տեղի չեն ունենա, և որ ՊՆ ղեկավարն արդեն տեղեկացրել է ՀԱՊԿ միավորված շտաբին, որ հայկական կողմը ՀՀ-ում նման զորավարժություններ անցկանցնելը նպատակահարմար չի համարում, համենայնդեպս` այս տարի։

The CSTO will clarify the details of the position of Armenia whose authorities announced it was not going to host military exercises involving troops from member countries in 2023, kremlin spokesperson Dmitry Peskov told reporters on Tuesday, January 10, TASS reports.
Earlier on Tuesday, Prime Minister Nikol Pashinyan told a press conference that the Armenian defense minister had notified the CSTO headquarters in writing that in the current situation, Yerevan considers it inappropriate to conduct the organization’s exercises on the territory of Armenia. According to the Prime Minister, at least in 2023, such exercises will not be held.
Peskov added, however, that Moscow would continue the dialogue with Yerevan on “difficult matters”.
"This is a fairly new statement by the Prime Minister of Armenia, I think that colleagues from the CSTO will be in touch, they will clarify the details of Armenia's position," the Kremlin spokesman said.
"In any case, Armenia is our very close ally, we will continue the dialogue, including on matter that are now very difficult."