Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 10-ի ասուլիսում հայտարարել է, որ 2025-ին ավարտվում է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման ժամկետը։
Նա նաև ասել է, թե 2023-ը վերջին շանսն է Հայաստանի համար խաղաղության պայմանագիր կնքելու, քանի որ «հետո գալու է 2024-ը, իսկ 2025-ին ավարտվելու է ռուսական խաղաղապահների առաքելությունը՝ հայերը պետք է իրենց քթից մի քիչ այն կողմ տեսնեն», հայտնում է Haqqin.az-ը։
Ալիևն ադրբեջանական դիվանագիտության հաջողություն է համարել այն, որ «ՀՀ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»՝ նշելով հղումը տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը և Ալամաթիի հռչակագրին Պրահայի հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ։
«Դա վկայում է այն մասին, որ հայերը ճանաչում են Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում։ Այո, սա մեր հաջողությունն էր, քանի որ Հայաստանը վերջապես պաշտոնապես ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»,-ասել է Ալիևը։
Նա ասել է, թե ԼՂ այն հայերի համար, որոնք չեն ընդունի Ադրբեջանի քաղաքացիությունը, «Լաչինի միջանցքը բաց է, կարող են հեռանալ»։
2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, ռուս խաղաղապահ զորակազմը Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել է 5 տարով։ Եթե կողմերից որևէ մեկը այդ ժամկետի ավարտից կես տարի առաջ հայտարարի առաքելությունն ավարտելու մտադրության մասին, այն չի երկարաձգվի։

President of Azerbaijan Ilham Aliyev has said that the Russia peacekeeping contingent deployed in Nagorno Karabakh (Artsakh) will leave the region in 2025 – five years after it was first deployed in 2020.
Under a trilateral statement signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan to end the 2020 war in Karabakh, the Russian peacekeeping contingent was deployed for a period of 5 years. If one of the parties announces its intention to complete the mission six months before the end of this period, it will not be extended.
Almost a month after Azerbaijan’s closure of the Lachin Corridor connecting Karabakh to Armenia, Aliyev said on Tuesday, January 10 that he was "ready to provide those living in Karabakh with all the conditions and rights that are granted to the citizens of Azerbaijan."
“For those who want to live there under the flag of Azerbaijan, all conditions, rights and security will be created for them as citizens of Azerbaijan. And if someone does not want to become a citizen of Azerbaijan, the Lachin corridor is open, they can leave, no one will prevent that,” Aliyev said.
Aliyev maintained that the year 2023 is the last chance for Armenia to sign a peace treaty with Azerbaijan.
“I just want to say that, in my opinion, this is the last opportunity, because then 2024 will come, and in 2025 the mission of Russian peacekeepers will end. They (Armenians) should look a little further than the tip of the nose,” he added.