ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ՝ նշելով, որ ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակին և կոչ արել «բոլոր կողմերին» թուլացնել լարվածությունը։
Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել անձամբ մասնակցելու լարվածության նվազմանն ուղղված ջանքերին և հայտնել է, որ կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան, հայտնում է ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը։
Օսմանին մտահոգություւն է հայտնել այն առնչությամբ, թե ինչպես է Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակն ազդում քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վրա և կոչ է արել կառուցողական և արդյունավետ երկխոսություն սկսել։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը կարևորել է վստահության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը, որպես ԵԱՀԿ գործիքակազմի մի մաս, որոնք առանցքային տարրեր են «հողի վրա» առկա խնդիրները լուծելու համար։

Действующий председатель ОБСЕ Буяр Османи провел телефонные беседы с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, в ходе которых сообщил о планах посетить Ереван и Баку. Об этом говорится в распространенном пресс-службой ОБСЕ сообщении.
Отмечается, что Османи внимательно следит за ситуацией вокруг Лачинского коридора. Он выразил обеспокоенность влиянием ситуации вокруг коридора на повседневную жизнь гражданского населения и призвал стороны ослабить напряженность и начать конструктивный и эффективный диалог.
В этом контексте действующий председатель ОБСЕ подтвердил готовность лично участвовать в усилиях по снижению напряженности и достижению прочного мира. Он также сообщил, что посетит Армению и Азербайджан.
По словам Османи, нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном и шаги по укреплению доверия между странами, как часть инструментария ОБСЕ, являются ключевыми элементами для преодоления существующих проблем, с которыми «на земле» сталкиваются люди.