ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու ՌԴ առաջարկն ուժի մեջ է, և կոչ է արել Երևանին «սխոլաստիկայով զբաղվելու փոխարեն», շարունակել համատեղ աշխատանքը։ Այդ մասին ասվում է նրա մեկնաբանության մեջ։
«Եթե հայ գործընկերներն իրոք շահագրգռված են, որ խնդիրները լուծվեն եռակողմ հայտարարության համալիր իրագործման հունում, ապա սխոլաստիկայով զբաղվելու փոխարեն, անհրաժեշտ է շարունակել համատեղ աշխատանքը։ ՀՀ և Ադրբեջանի բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու Ռուսաստանի առաջարկն ուժի մեջ է»,- ասել է դիվանագետը։
Նա նշել է, որ 2022-ի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կայանալու էր ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որին երկու կողմը համաձայնություն էր տվել։
«Ամեն ինչ պատրաստ էր հանդիպումն անցկացնելու համար, բայց հենց ՀՀ ղեկավարությունը վերջին պահին չեղարկեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Մոսկվա։ Դա խանգարեց քննարկել ոչ միայն խաղաղության պայմանագիրը, այլև հայ-ադրբեջանական կարգավորման այլ ակտուալ հարցեր, այդ թվում՝ իրավիճակը Լաչինի միջանցքում»,-ասել է նա։
Միրզոյանը հայտարարել էր, որ իր այցի չեղարկումը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակով։
ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ ասվում է նաև, որ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր մշակելիս 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի վրա հենվելու Երևանի համաձայնությունն ամրագրված է 2022-ի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով արված հայտարարության մեջ, ինչն արմատապես փոխել է բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը։
«Ալմաթիի հռչակագրում հաստատվում է սահմանների անձեռնմխելիությունը, որոնք գոյություն ունեին Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջև: Այդ պահի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը Ադրբեջանական ԽՍՀ մաս էր կազմում։ Անշուշտ, այս հանգամանքը շատ դժվար է անտեսել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացում»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ։

12 Январь 2023 - 11:32 AMT
Российское предложение предоставить площадку для армяно-азербайджанских переговоров по мирному договору остается в силе. Об этом говорится в распространенном 12 января комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
«Если армянские партнеры действительно заинтересованы в решении обозначенных проблем в русле комплексной реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне, то вместо того чтобы заниматься схоластикой, необходимо продолжить совместную работу. Российское предложение предоставить площадку для армяно-азербайджанских переговоров по мирному договору остается в силе», – указала дипломат.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции 10 января заявил, что Ереван готов подписать документ по урегулированию нагорнокарабахского конфликта в рамках предложений России. Комментируя это заявление, Захарова отметила, что трудно давать оценку позиции армянской стороны, когда заявления официального Еревана по одному и тому же вопросу существенно разнятся. «В ходе упомянутой пресс-конференции премьер-министр Армении говорил и о намерении подписать документ на основе российских предложений, и одновременно о предпочтительности некоего «комплексного решения» конфликта, продвигаемого Западом», – напомнила она.
По словам Захаровой, согласие Еревана при выработке мирного договора с Баку опираться на Алма-Атинскую декларацию 1991 года, что было закреплено в заявлении по итогам саммита в октябре 2022 года в Праге, коренным образом изменило логику переговорного процесса. «В Алма-Атинской декларации подтверждена нерушимость границ, которые существовали между республиками Советского Союза. На тот момент Нагорно-Карабахская автономная область была частью Азербайджанской ССР. Безусловно, данное обстоятельство очень сложно игнорировать в мирном процессе между Баку и Ереваном», – резюмировала дипломат.