Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները սահմանը կկարողանան հատել նույնականացման քարտով։ Գործադիրը հավանություն է տվել ՀՀ և Վրաստանի միջև երկու պետության քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
Նախագիծը ներկայացնելիս՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ հարևան Վրաստանի հետ առանձնահատուկ հարաբերությունների կառուցումը ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նշելով, որ որոշումը կարող է հարակից ռիսկեր առաջացնել, այնուամենայնիվ կարևորել է այն փոխադարձ այցելությունները դյուրացնելու առումով։
Նշելով, որ Երևան է ժամանում Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը՝ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համաձայնագիրը կստորագրվի Հայաստանի և Վրաստանի միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում։
2011-ին Հայաստանից Վրաստան այցելությունների թիվը կազմել է մոտ 562 հազար այցելու, իսկ արդեն 2019-ին՝ 1 միլիոն 365 հազար այցելու։ 2020-ին, Covid-19 համավարակով պայմանավորված, այցելությունների թիվը զգալիորեն նվազել է։

12 Январь 2023 - 14:19 AMT
Граждане Армении и Грузии смогут пересекать границу по идентификационным картам, без предъявления паспортов.
На очередном заседании правительства министр иностранных дел Арарат Мирзоян представил на утверждение проект предложения о подписании соглашения между Республикой Армения и Грузией о взаимных безвизовых поездках гражданобеих стран».
«Построение особых отношений с соседней Грузией является одним из приоритетов внешней политики Армении. Именно это отражено в плане правительства. На практике существуют интенсивные контакты между всеми ведомствами на различных уровнях.
Грузия также является одним из излюбленных мест для деловых поездок и отдыха наших граждан. В 2019 году Грузию посетили 1.36 млн граждан Республики Армения. Конечно, из-за пандемии произошел некий спад. Мы думаем, что в ближайшее время динамика восстановится», – сказал Мирзоян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает это решение важным, однако, по его словам, оно может вызвать определенные риски, по которым с грузинскими партнерами будет вестись эффективная работа.
«Хочу отметить, что сегодня мы ждем грузинскую делегацию во главе с премьер-министром Ираклием Гарибашвили. Очередное межправительственное заседание Армении и Грузии состоится в Ереване. В рамках этого заседания мы надеемся подписать и это соглашение», – сказал премьер-министр.