ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, պատասխանելով Արմենպրեսի հարցերին և մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը, ասել է, որ Հայաստանը երբևէ չի համաձայնվի արտատարածքային միջանցքի տրամադրմանը։
Ադրբեջանի նախագահը հարցազրույցում, հերթական անգամ խոսելով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, ընդունել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ այդ տերմինը չկա: Միաժամանակ, սպառնացել է թե «միջանցքը լինելու է՝ անկախ նրանից Հայաստանը ցանկանում է դա, թե ոչ»:
Հունանյանը նշել է, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ շահագրգռված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը համահունչ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացմամբ:
«Մենք պատրաստ ենք ազգային օրենսդրության շրջանակում դա իրականացնել ամենակարճ ժամանակահատվածում՝ երկրների ինքնիշխանության և ճանապարհների նկատմամբ իրավազորության պահպանման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների շրջանակում: Միաժամանակ, Հայաստանը երբևէ չի համաձայնվի արտատարածքային միջանցքի տրամադրմանը։
Ողջունելի է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը վերջապես ինքն էլ անկեղծորեն նշում է, որ այսպես կոչված միջանցքի մասին արվող պնդումները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետ որևէ աղերս չունեն: Հայտարարության մեջ կա հիշատակում միայն մեկ՝ Լաչինի միջանցքի մասին, որն էլ ավելի քան մեկ ամիս է ապօրինի կերպով շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից։
Իսկ ուժով միջանցք բացելու մասին սպառնալիքները ևս մեկ անգամ ակնառու կերպով ի ցույց են դնում միջազգային իրավունքում առանցքային դեր ունեցող ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի խախտումն Ադրբեջանի կողմից, ինչպես նաև՝ միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների նկատմամբ պաշտոնական Բաքվի բացարձակ արհամարանքը»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ:
Հունանյանը հավելել է, որ հերթական անգամ պետք է արձանագրել որ Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և առավելապաշտական մոտեցումները լրջորեն վտանգում են Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հասնելու հնարավորությունը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 10-ի իր ասուլիսում չի բացառել, որ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը փակել է՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» իր ակնկալիքները բավարարելու նկրտումով։ «Չենք կարող բացառել, բայց դա մեր վերաբերմունքը չի փոխում»,- ասել է նա՝ վստահեցնելով, որ ՀՀ տարածքով արտատարածքային միջանցքի գոյությունը բացառվում է, միջանցքի խոստում Ադրբեջանին չի տրվել։

Армения никогда не согласится на предоставление экстерриториального коридора. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, комментируя недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Президент Азербайджана, в очередной раз говоря о так называемом «Зангезурском коридоре», признал, что в Трехстороннем заявлении от 9 ноября такого термина нет. В то же время, он пригрозил, что «коридор будет реализован независимо от того, хочет этого Армения или нет».
Комментируя эти заявления, Унанян отметил, что Армения неоднократно заявляла, что заинтересована в открытии всех транспортных и экономических инфраструктур в регионе в соответствии с заявлением от 9 ноября.
«Мы готовы реализовать это в соответствии с национальным законодательством в кратчайшие сроки, в рамках достигнутых договоренностей о сохранении суверенитета стран и юрисдикции над дорогами. Однако Армения никогда не согласится на предоставление экстерриториального коридора.
Приветствуется, что руководство Азербайджана, наконец, само откровенно отмечает, что утверждения о так называемом коридоре не имеют ничего общего с Трехсторонним заявлением от 9 ноября. В заявлении есть лишь упоминание об одном Лачинском коридоре, который более месяца незаконно заблокирован Азербайджаном», – заявил Унанян.
По его словам, угрозы силой открыть коридор в очередной раз наглядно демонстрируют нарушение Азербайджаном принципа неприменения силы или угрозы применения силы, играющего ключевую роль в международном праве, а также абсолютное неуважение официального Баку к договоренностям, достигнутым с участием международных посредников.
«В очередной раз мы должны констатировать, что действия, воинственная риторика и максималистские подходы азербайджанского руководства серьезно угрожают возможности достижения мира и стабильности на Южном Кавказе», – отметил пресс-секретарь МИД Армении.