ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, անդրադառնալով ՀՀ-ում ԵՄ նոր դիտորդական առաքելության տեղակայման վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արտահայտած դժգոհությանը, ասել է, որ Բաքուն կարծում է` ԵՄ առաքելությունը խոչընդոտ կհանդիսանա իր նոր ագրեսիայի համար։
Ալիևը հայտարարել է, որ ԵՄ հերթական առաքելության գործուղումը ՀՀ կարող է բացասաբար անդրադառնալ Եվրամիության հովանու ներքո բանակցությունների վրա՝ այդպիսի առաքելության գործուղումն առանց Ադրբեջանի հետ համաձայնեցման որակելով որպես «խաբեություն»։
«Նախևառաջ ցանկանում ենք ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման ու Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիաների կանխարգելման գործում: Մենք նաև պատրաստակամություն ենք հայտնել շարունակել ԵՄ հետ փոխշահավետ համագործակցությունը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում Միության նոր դիտորդական առաքելության իրականացման համատեքստում:
Մեզ համար անհասկանալի է Ադրբեջանի նախագահի դժգոհությունը. չէ՞ որ խոսքը, կրկնենք, ՀՀ ինքնիշխան տարածքում առաքելության իրագործման հնարավորության մասին է: Ըստ ամենայնի, ադրբեջանական կողմը մտավախություն ունի, որ ԵՄ նոր առաքելությունը խոչընդոտ կհանդիսանա ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ նոր ագրեսիա ձեռնարկելիս, ինչի վտանգը շարունակում է շատ բարձր մնալ»,-ասել է նա։
Հունվարի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման խմբի անդամներին՝ Մարչին Վիդռայի գլխավորությամբ: Խումբը Հայաստան է գործուղվել ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար: Ավելի վասղ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը Հարավային Կովկասում ներգրվվածության նոր փուլ է մեկնարկում՝ անցումային խմբով, որը հող կնախապատրաստի Հայաստանում ԵՄ հնարավոր երկարաժամկետ առաքելության համար. դրա վերջնանպատակն է աջակցել կայուն խաղաղությանը: Բորելը նշել է, որ եվրոպացի 40 դիտորդի տեղակայումն արդյունավետ էր:

Azerbaijan is apparently worried that the new EU mission will become an obstacle for unleashing new aggression against Armenia, Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said Thursday, January 12.
His comments came after Azerbaijani President Ilham Aliyev weighed in on the EU monitoring mission, expressing his discontent with the possibility of deploying a new monitoring mission in Armenia.
“Armenia highly appreciates the role of the EU mission, which was completed on December 19, 2022, in terms of strengthening stability and security in the region and preventing new aggressions against Armenia. We have also expressed our readiness to continue the mutually beneficial cooperation with the EU in the context of the implementation of the EU’s new monitoring mission in the sovereign territory of the Republic of Armenia,” Hunanyan said.
“The discontent of the President of Azerbaijan is incomprehensible to us. Let me repeat. we are speaking about the possibility of carrying out the mission in the sovereign territory of the Republic of Armenia. Apparently, the Azerbaijani side is worried that the new EU mission will become an obstacle for unleashing new aggression against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia, the danger of which remains very high.”
The diplomat maintained, however, that negotiations should not be considered over.
“In December 2022, we handed to the Azerbaijani side our proposals of the draft treaty on the normalisation of relations with Azerbaijan or draft peace treaty, and now, we are waiting for their response,” he added.