Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման հարցերի նախարարությունը և Արտահանումերի վերահսկման միացյալ վարչությունը թարմացրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառվող զենքի էմբարգոյի վերաբերյալ իրենց ուղեցույցը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փոփոխությամբ հստակեցվում է հետևյալը.
«Ռազմական սարքավորումների ցանկում ներառված ապրանքների մատակարարումն այլ վերջնական օգտագործողներին, ինչպիսին են մարդասիրական, խաղաղապահ, հետազոտական կամ լրատվական կազմակերպությունները, չեն համարվի էմբարգոյի ենթակա, եթե չկա որևէ պետության զինված ուժերի, ոստիկանության կամ անվտանգության ուժերի նկատմամբ դիվերսիայի հստակ վտանգ»։
1992 թվականի փետրվարին ԵԱՀԿ-ն բոլոր մասնակից երկրներից պահանջել էր էմբարգո սահմանել «Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում մարտական գործողություն իրականացնող ուժերին զենքի և զինամթերքի բոլոր մատակարարումների վրա»։ Այս էմբարգոն դեռ գործում է։
2014 թվականի հուլիսի 2-ին Միացյալ Թագավորությունը հստակեցրել էր, որ զենքի էմբարգոն տարածվում է Միացյալ Թագավորության ռազմական ցուցակի (որը հանդիսանում է Միացյալ Թագավորության արտահանման ռազմավարական հսկողության ցուցակների մի մասը) բոլոր ապրանքների և տարրերի արտահանման, մատակարարման կամ առաքման վրա, որոնք կարող են օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում կամ Ադրբեջանի և Հայաստանի ցամաքային սահմանին:

The United Kingdom has updated a government page providing guidance on the arms embargoes in place on Armenia and Azerbaijan.
“Supplies of military list equipment to other end-users; such as, humanitarian, peacekeeping, research or media organisations, will not be considered subject to the embargo, unless there is a clear risk of diversion to the armed forces, police or security forces of either state,” the information reads.
In February 1992, the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE) requested that all participating states should introduce an embargo on ‘all deliveries of weapons and munitions to forces engaged in combat in the Nagorno-Karabakh area’. This embargo is still in effect.
On 2 July 2014, the UK refined its interpretation of the arms embargo as covering the export, supply or delivery of all goods and items on the UK military list (which forms a part of the UK strategic export control lists) where this equipment could be used: