Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակման հետևանքով մոտ 390 քաղաքացի զրկվել է առողջական խնդիրներից ելնելով վիրահատվելու հնարավորությունից։ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցվել են։
11 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: Այս մասին ասված է Արցախի տեղեկատվական շտաբի տեղեկագրում:
8 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արդեն 123 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
Շրջափակման ընթացքում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 19 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար:

Around 390 people in Nagorno Karabakh (Artsakh) can’t undergo surgery as operations have been suspended due to Azerbaijan’s blocking of a key corridor connecting Karabakh to Armenia, the NKR InfoCenter said in a statement Friday, January 13.
11 children are currently in neonatal and intensive care units of the children's hospital, while 8 adult patients are in the intensive care unit, 3 of them in critical condition.
123 children have been born under the siege, the InfoCenter said.
So far, 19 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to receive quality treatment.