Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնական տվյալներով առնվազն 3400 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
726 տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 17․7%-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել են իրենց գործունեությունը։
Արցախի կառավարության տեղեկագրում նշվում է, որ ավելի քան 14,000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Հունվարի 20-ից Արցախում բրինձը, մակարոնեղենը, հնդկաձավարը, շաքարավազը եւ ձեթը կվաճառվեն միայն կտրոնով։ Մեկ անձի համար ամսական կտրվածքով կհատկացվի յուրաքանչյուր սննդամթերքից մեկական կիլոգրամ և 1 լիտր ձեթ։

At least 3,400 people have lost their jobs and source of income due to the dire economic situation in Nagorno Karabakh (Artsakh) after the blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan, preliminary data suggests.
726 businesses (or 17.7% of total) have suspended operations due to the impossibility of working under the blockade.
The Artsakh government said on Monday, January 16 that more than 14,000 tons of vital goods would have arrived in Artsakh had it not been for the closure of the road. Only a small part of that was delivered by the International Committee of the Red Cross and Russian peacekeeping troops.