Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնական տվյալներով առնվազն 3400 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
726 տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 17․7%-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել են իրենց գործունեությունը։
Արցախի կառավարության տեղեկագրում նշվում է, որ ավելի քան 14,000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Հունվարի 20-ից Արցախում բրինձը, մակարոնեղենը, հնդկաձավարը, շաքարավազը եւ ձեթը կվաճառվեն միայն կտրոնով։ Մեկ անձի համար ամսական կտրվածքով կհատկացվի յուրաքանչյուր սննդամթերքից մեկական կիլոգրամ և 1 լիտր ձեթ։

По предварительным данным, по меньшей мере 3400 человек лишились работы и источника дохода из-за сложной экономической ситуации в Арцахе вследствие блокады Азербайджаном Лачинского коридора.
726 субъектов предпринимательства (17,7% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в условиях блокады.
В бюллетене правительства Арцаха говорится, что в Арцах прибыло бы более 14 тысяч тонн жизненно важных грузов, если бы не блокада, во время которой лишь небольшая часть была доставлена Международным комитетом Красного Креста и российскими миротворческими войсками.
С 20 января в Арцахе рис, макаронные изделия, гречка, сахар и масло будут продаваться только по талонам. Ежемесячно на человека будет выделяться по одному килограмму каждого продукта питания и 1 литру масла.