Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ), հաշվի առնելով կողմերի ներկայացրած փաստարկները, մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը թողնելով ուժի մեջ: Եվրոպական դատարանը մերժել է նաև Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումն Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը դիմել էր Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով վերացնել միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը: Միաժամանակ Ադրբեջանը պահանջել էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել Հայաստանի դեմ, այն է՝ «ձեռնարկել իր իրավասությունից բխող բոլոր միջոցները ուղղված Ռուս խաղապահների ժամանակավոր տեղակայման վայրում գտնվող Ադրբեջանի տարածքում բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող մարդկանց համարժեք բուժմանը և խուսափել այս ուղղությամբ որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց»:
Ի պատասխան Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2022 թվականի դեկտեմբերին և 2023 թվականի հունվարին Եվրոպական դատարան է ուղարկել պարբերաբար թարմացվող տեղեկություն «Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում» տիրող հումանիտար ծանր վիճակի մասին: Միաժամանակ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Եվրոպական դատարանից պահանջել էր անհապաղ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Ադրբեջանի կողմից Եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը չկատարելու վերաբերյալ:

Европейский суд по правам человека направил в Комитет министров Совета Европы срочное уведомление для наблюдения за выполнением Азербайджаном решения ЕСПЧ от 21 декабря 2022 года о разблокировании Лачинского коридора. Об этом сообщает Офис представителя Армении по международным правовым вопросам.
Отмечается, что 22 декабря 2022 года Азербайджан обратился в Европейский суд с требованием отменить решение о применении промежуточных мер. В то же время Азербайджан потребовал применить к Армении промежуточные меры, то есть «принять все меры в пределах своей юрисдикции, направленные на адекватное лечение лиц, нуждающихся в неотложной медицинской помощи на территории Азербайджана, находящейся на временном месте дислокации российских миротворцев, и не создавать в этом направлении каких-либо препятствий».
В ответ Офис представителя по международным правовым вопросам в декабре 2022 года и в январе 2023 года направлял в Европейский суд регулярно обновляемую информацию о тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, создавшейся вокруг Лачинского коридора.
В то же время Офис представителя по международным правовым вопросам обратился в Европейский суд с просьбой немедленно направить уведомление в Комитет министров Совета Европы о невыполнении Азербайджаном решения Европейского суда от 21 декабря 2022 года. Европейский суд, приняв во внимание представленные сторонами доводы, полностью отклонил исковые требования Азербайджана, оставив в силе решение от 21 декабря 2022 года. Европейский суд также отклонил ходатайство Азербайджана о применении промежуточных мер в отношении Армении.