Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ), հաշվի առնելով կողմերի ներկայացրած փաստարկները, մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը թողնելով ուժի մեջ: Եվրոպական դատարանը մերժել է նաև Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումն Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը դիմել էր Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով վերացնել միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը: Միաժամանակ Ադրբեջանը պահանջել էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել Հայաստանի դեմ, այն է՝ «ձեռնարկել իր իրավասությունից բխող բոլոր միջոցները ուղղված Ռուս խաղապահների ժամանակավոր տեղակայման վայրում գտնվող Ադրբեջանի տարածքում բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող մարդկանց համարժեք բուժմանը և խուսափել այս ուղղությամբ որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց»:
Ի պատասխան Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2022 թվականի դեկտեմբերին և 2023 թվականի հունվարին Եվրոպական դատարան է ուղարկել պարբերաբար թարմացվող տեղեկություն «Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում» տիրող հումանիտար ծանր վիճակի մասին: Միաժամանակ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Եվրոպական դատարանից պահանջել էր անհապաղ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Ադրբեջանի կողմից Եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը չկատարելու վերաբերյալ:

The European Court of Human Rights has decided to notify immediately the Committee of Ministers of the Council of Europe of the interim measure indicated to Azerbaijan at the request of Armenia on 21 Dec 2022 on reopening of Lachin Corridor, Armenia’s Representative on International Legal Matters Yeghishe Kirakosyan said on Monday, January 16.
On December 22, 2022, Azerbaijan asked the European Court with to cancel the decision to apply an interim measure. At the same time, Azerbaijan demanded that interim measures be applied to Armenia, that is, “to take all measures within its jurisdiction aimed at adequate treatment of persons in need of emergency medical care on the territory of Azerbaijan in the places of temporary deployment of Russian peacekeepers and not create obstacles in this direction.”
In response, the Office of the Commissioner for International Legal Affairs in December 2022 and January 2023 sent regularly updated information to the European Court on the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh in amid the closure of the Lachin corridor. At the same time, the Office of the Representative for International Legal Affairs applied to the European Court with a request to immediately send a notification to the Committee of Ministers of the Council of Europe about Azerbaijan’s non-compliance with the decision of the European Court of December 21, 2022.
The European Court, taking into account the information submitted by the parties, on Monday, January 16fully rejected Azerbaijan’s claims, leaving the decision of December 21, 2022 in force. The European Court also rejected the application of Azerbaijan to apply interim measures against Armenia, the Office of the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Affairs said.