ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հունվարի 16-ին Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ հանդիպումից հետո, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե Հայաստանը կարո՞ղ է վստահել Ռուսաստանին` որպես անվտանգության երաշխավորի, ասել է, որ գաղտնիք չէ, որ ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակ ունեն, և ՌԴ-ն ՀՀ անվտանգության երաշխավորն է, սակայն 2022-ի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի՝ Հայաստանի վրա հարձակումից հետո ՌԴ-ի հետ խնդիրներ են առաջացել:
«Մինչ այդ, եթե Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ էր իրականացնում Ղարաբաղում, մենք չէինք կարող դիմել որևէ երկրի՝ ո՛չ Ռուսաստանին, ո՛չ ՀԱՊԿ անդամներին, որովհետև դա ՀՀ տարածքում չէր, սակայն սեպտեմբերի 13-ին կոնկրետ Հայաստանի տարածքի վրա էր հարձակումը՝ երեք շրջաններում և տարբեր տեղերում մինչև 7 կմ առաջխաղացում է եղել Ադրբեջանի կողմից: Սա այն դեպքն էր, որ և՛ ՀԱՊԿ անդամ երկրները, և՛ Ռուսաստանը մեզ պետք է նաև ռազմական օգնություն ցույց տային: Մենք ակնկալում էինք նաև քաղաքական հայտարարություններ: Ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը մինչև հիմա չեն եղել: Իհարկե, պետք է նշել, որ Ռուսաստանն էլ մասնակցեց պատերազմի կանգնեցման բանակցություններին, որոնց ակտիվ մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Եվրամիության խորհրդարանի ղեկավար Շառլ Միշելը»,-շեշտել է նախագահը, գրում է Արմենպրեսը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր աջակիցներին, որոնց շնորհիվ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, ինչպես և Էստոնիան, փոքր երկիր է, և երկրի անվտանգությունն ապահովելու համար միջազգային կազմակերպությունների կամ առանձին երկրների աջակցության կարիք ունի։
«Տվյալ դեպքում Էստոնիան Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի անդամ է, որոնք քաղաքական և ռազմական անվտանգության երաշխավորներ են, և որն աշխատում է։ Մենք ևս սպասելիքներ ունեինք, որ կաշխատեին, բայց ինչ-որ առումով այդ սպասելիքներն ամբողջությամբ չարդարացան»,- շեշտել է Խաչատուրյանը:
Նա ընդգծել է, որ բանակցությունները կշարունակվեն, և ի վերջո Հայաստանն իր դիրքորոշումը հրապարակավ կհայտարարի:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանի ագրեսիայի տրամադրություններն աճել են:
«Դրա վկայությունն են Ադրբեջանի նախագահի` 5 օր առաջ ունեցած մամուլի ասուլիսի տեսակետները, և մենք պետք է վստահ լինենք, որ հարձակման դեպքում մենք մենակ չենք լինելու»,-շեշտել է ՀՀ նախագահը:

President of Armenia Vahagn Khachaturyan believes problems of Russia emerged after Azerbaijan attacked Armenia on September 13, 2022.
“It is no secret that Armenia-Russia relations have a strategic level, and Russia is the guarantor of Armenia's security, but after Azerbaijan's attack on Armenia on September 13, 2022, problems with Russia arose,” Khachaturyan told reporters after meeting with Estonian President Alar Karis on January 16, Armenpress reports.
"Before that, Azerbaijan carried out military operations in Karabakh, but we could not appeal to any country, not even to Russia or the CSTO members, because it was not in the territory of Armenia, but on September 13, the attack was on the territory of Armenia, in three regions, and in various places Azerbaijan advanced by up to 7 km by. This was the case that both the CSTO member states and Russia should have provided us with military assistance. We also expected political statements. Neither of those has happened so far. Of course, it should be noted that Russia also took part in the negotiations to end the war, in which US Secretary of State Antony Blinken, French President Emmanuel Macron, and the President of the European Council Charles Michel actively participated.”
According to him, Armenia, like Estonia, is a small country and needs the support of international organizations or individual countries to ensure its security. "In this case, Estonia is a member of the European Union and NATO, which are guarantors of political and military security. We also wanted our expectations to be justified, but in some sense those expectations were not fully justified," Khachaturyan stressed.
He emphasized that negotiations will continue, and eventually Armenia will announce its position publicly.
According to the President of Armenia, Azerbaijan's aggressive moods have increased. "This is evidenced by the views of the Azerbaijani president at the press conference held 5 days ago, and we must be sure that in the event of an attack we will not be alone," emphasized the Armenian President.