ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հունվարի 16-ին Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ հանդիպումից հետո, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե Հայաստանը կարո՞ղ է վստահել Ռուսաստանին` որպես անվտանգության երաշխավորի, ասել է, որ գաղտնիք չէ, որ ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակ ունեն, և ՌԴ-ն ՀՀ անվտանգության երաշխավորն է, սակայն 2022-ի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի՝ Հայաստանի վրա հարձակումից հետո ՌԴ-ի հետ խնդիրներ են առաջացել:
«Մինչ այդ, եթե Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ էր իրականացնում Ղարաբաղում, մենք չէինք կարող դիմել որևէ երկրի՝ ո՛չ Ռուսաստանին, ո՛չ ՀԱՊԿ անդամներին, որովհետև դա ՀՀ տարածքում չէր, սակայն սեպտեմբերի 13-ին կոնկրետ Հայաստանի տարածքի վրա էր հարձակումը՝ երեք շրջաններում և տարբեր տեղերում մինչև 7 կմ առաջխաղացում է եղել Ադրբեջանի կողմից: Սա այն դեպքն էր, որ և՛ ՀԱՊԿ անդամ երկրները, և՛ Ռուսաստանը մեզ պետք է նաև ռազմական օգնություն ցույց տային: Մենք ակնկալում էինք նաև քաղաքական հայտարարություններ: Ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը մինչև հիմա չեն եղել: Իհարկե, պետք է նշել, որ Ռուսաստանն էլ մասնակցեց պատերազմի կանգնեցման բանակցություններին, որոնց ակտիվ մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Եվրամիության խորհրդարանի ղեկավար Շառլ Միշելը»,-շեշտել է նախագահը, գրում է Արմենպրեսը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր աջակիցներին, որոնց շնորհիվ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, ինչպես և Էստոնիան, փոքր երկիր է, և երկրի անվտանգությունն ապահովելու համար միջազգային կազմակերպությունների կամ առանձին երկրների աջակցության կարիք ունի։
«Տվյալ դեպքում Էստոնիան Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի անդամ է, որոնք քաղաքական և ռազմական անվտանգության երաշխավորներ են, և որն աշխատում է։ Մենք ևս սպասելիքներ ունեինք, որ կաշխատեին, բայց ինչ-որ առումով այդ սպասելիքներն ամբողջությամբ չարդարացան»,- շեշտել է Խաչատուրյանը:
Նա ընդգծել է, որ բանակցությունները կշարունակվեն, և ի վերջո Հայաստանն իր դիրքորոշումը հրապարակավ կհայտարարի:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանի ագրեսիայի տրամադրություններն աճել են:
«Դրա վկայությունն են Ադրբեջանի նախագահի` 5 օր առաջ ունեցած մամուլի ասուլիսի տեսակետները, և մենք պետք է վստահ լինենք, որ հարձակման դեպքում մենք մենակ չենք լինելու»,-շեշտել է ՀՀ նախագահը:

17 Январь 2023 - 13:03 AMT
Президент Армении Ваагн Хачатурян после встречи с президентом Эстонии Аларом Карисом 16 января, отвечая на вопрос журналиста, может ли Армения доверять России как гаранту безопасности, сказал, что ни для кого не секрет, что отношения Армении и России носят стратегический характер. РФ является гарантом безопасности Армении, но после нападения Азербайджана на Армению 13 сентября 2022 года возникли проблемы с РФ, отметил президент.
«Если раньше Азербайджан прибегал к боевым действиям в Нагорном Карабахе, и Армения не могла обращаться к России или другим странам-членам ОДКБ за помощью, то в сентябре была предпринята агрессия непосредственно против территории Армении. На различных участках противник вторгся на глубину 5-7 километров. Это был тот случай, когда и Россия, и остальные страны ОДКБ должны были оказать нам военную помощь. Мы ожидали также политических заявлений. Однако до сих пор мы не получили ни того, ни другого. Конечно, справедливости ради нужно сказать, что Россия приняла участие в переговорах о прекращении боевых действий, но в них активно участвовали и госсекретарь США, и президент Франции, и глава Европейского совета Шарль Мишель…», – отметил Хачатурян, пишет «Арменпресс».
Он поблагодарил всех посредников, благодаря которым боевые действия были остановлены.
По его словам, Армения, как и Эстония, маленькая страна, и важно обеспечить безопасность страны.
«В данном случае Эстония является членом Евросоюза и НАТО, которые являются гарантами политической и военной безопасности и которые работают. У нас тоже были ожидания, что они сработают, но в каком-то смысле эти ожидания не полностью оправдались», — подчеркнул Хачатурян.
Он подчеркнул, что переговоры будут продолжаться, и в конечном итоге Армения публично объявит о своей позиции.
По словам президента РА, в Азербайджане усилились агрессивные настроения.
«Свидетельством тому – прозвучавшие пять дней назад заявления президента этой страны. И мы должны быть уверенными, что в случае нового нападения не останемся одни», – подчеркнул президент РА.