Եվրամիությունը մտադիր է մեկ ամսից դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկել Հայաստան, այս անգամ ոչ թե 2 ամսով, այլ առնվազն 2 տարով, հայտնում է «Ազատությունը» իր աղբյուրներին հղումով։
Նշվում է, որ դեռ անցած շաբաթ այս նախագիծն ընդունվել է Եվրոպական խորհրդի Քաղաքական ու անվտանգության հանձնաժողովում, իսկ հունվարի 16-ին հաստատվել դիտորդական առաքելություններով զբաղվող հիմնական կառույցում՝ Ճգնաժամերի կառավարման քաղաքացիական հարցերի հանձնախմբում: Ընդ որում, ի տարբերություն անցած հոկտեմբերին ուղարկված քառասուն հոգանոց խմբի, որը տեղակայվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանին, այս անգամ եվրոպացի դիտորդները պարեկություն կանեն Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Նախորդ առաքելության նման, այս անգամ էլ նրանք անզեն կլինեն:
Թե կոնկրետ քանի դիտորդ է ժամանելու, պաշտոնապես դեռ չի հաղորդվում: Ըստ «Ազատության» տեղեկությունների, սակայն, նոր առաքելության կազմում կլինի մոտավորապես 200 եվրոպացի մասնագետ:
Եվրոպական խորհուրդը 2022-ի հոկտեմբերի 17-ին որոշում էր կայացրել մինչեւ 40 ԵՄ դիտարկման փորձագետներ տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանի հայկական կողմի երկայնքով՝ իրավիճակը դիտարկելու, վերլուծելու և զեկուցելու նպատակով։ Նրանց առաքելությունն ավարտվել է դեկտեմբերի 20-ին։ Սակայն հայտարարվել է, որ դիտարկվում է երկարաժամկետ առաքելության տեղակայման հնարավորությունը։ ՀՀ է այցելել ԵՄ տեխնիկական խումբը, որը գնահատելու է իրավիճակը։

The European Union is planning to send a new monitoring mission to Armenia in a month – this time not for two months, but for at least two years.
According to sources cited by the Armenian service of RFE/RL, the draft decision was last week adopted by the Political and Security Committee of the European Council, and it was approved by the Civilian Crisis Management on Monday, January 16.
Moreover, unlike the group of 40 observers sent in October last year, which was deployed on the Armenian-Azerbaijani border, this time European observers will patrol the entire territory of Armenia. They will again be unarmed.
According to said sources, the new mission will include about 200 European specialists.
“Their priority is to contribute to the reduction of incidents in the border zones of Armenia and in areas affected by the conflict, reduce the danger to the people living in these areas and, thus, create favorable conditions for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan,” the Committee reportedly concluded.
In addition, it is proposed to clarify the expected support from the Armenian authorities. Brussels, in particular, expects that Yerevan will take responsibility for the contacts of Europeans with Russian units or the settlement of incidents, as well as provide observers with the necessary immunity and privileges.