Արցախի արտաքին գործերի նախկին նախարար, փորձագետ Դավիթ Բաբայանը Բաքվի հայերի ջարդերն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումներից և ամենաարյունալի դեպքերից մեկն է համարում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով Բաքվի հայերի ջարդերի 33-րդ տարելիցին՝ Բաբայանն ընդգծել է, որ 1990 թ. հունվարի 13-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական և սև էջերից մեկն է:
«Այդ օրը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում սկսվեցին հայերի զանգվածային ջարդերը: Պետք է լինենք միասնական, ճիշտ քաղաքականություն վարենք, կիրթ և հայրենասեր հասարակություն ձևավորենք. միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խուսափել Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերի նման ծանր փորձություններից»,- ասել է Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից իրականացվել են հայաթափման ծրագրեր, ու Բաքվի ջարդերն էլ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության ամենաարյունալի դեպքերից են եղել:
«Սա մեր ամենացավոտ թեմաներից մեկն է, և, ցավոք սրտի, միջազգային հանրության կողմից որևէ պատշաճ գնահատականի չի արժանացել, այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանը առ այսօր շարունակում է իր քաղաքականությունը: Եվ այսօր Արցախի շրջափակումն այդ նույն ցեղասպան քաղաքականության մի դրսևորում է»,- ասել է Բաբայանը:
Նա ընդգծել է, որ կան բազմաթիվ խնդիրներ, և հայ ժողովրդի առջև կանգնած է 4 կարևորագույն համազգային խնդիր՝ Արցախի ճակատագիրը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, հայ ազգային ինքնության պահպանումը Սփյուռքում և Սևանա լճի փրկությունը:
«Հաշվի առնելով, որ ամենավտանգվածը այս պահին Արցախն է, հետևաբար արցախակենտրոնությունը պետք է լինի գլխավոր արտաքին քաղաքական հրամայականը, գոնե կարճատև ժամանակահտված, որպեսզի այս ճգնաժամային իրավիճակից կարողանանք դուս գալ»,- ասել է նա:
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է, որ ընդհանրապես հանցագործության դեմ աչք փակելը, անտարբեր լինելը գոտեպնդում է ագրեսորին՝ սկսած հասարակ հանցագործից, որը հանցագործություններ է կատարում փողոցում, վերջացրած պետություններից:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե Բաքվի ջարդերի հետևանքով տուժած քաղաքացիների իրավունքների վերականգնման առումով ինչպիսի քայլեր պետք է կատարվեն՝ Բաբայանը նշեց, որ առաջին հերթին պետք է քաղաքական. պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին և կիրառել պատժամիջոցներ, բայց միջազգային հանրությունը դժվար թե այս պահին, իր իսկ շահերից ելնելով, գնա այդ քայլին:
«Բայց գոնե մենք պետք է հասկանանք ում հետ գործ ունենք, ի՞նչ է Ադրբեջան պետությունը, որովհետև չկան լավ և վատ ժողովուրդներ, կան վատ և վտանգավոր պետություններ: Դրա համար իլյուզիաներով չպետք է ապրենք. Ադրբեջանն ու Թուրքիայի մեղմ ասած մեր բարեկամները չեն: Դա չի նշանակում, որ պետք է ընդհանրապես չառնչվել նրանց հետ, բայց դա պետք է անել՝ հասկանալով կարմիր գծերը»,- եզրափակել է նա:
Ադրբեջանական ԽՍՀ մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերը սկսվել են 1990 թ. հունվարի 13-ին և շարունակվել 7 օր: Ջարդերի ընթացքում կոտորվել է 300 հայ, սակայն մինչ օրս զոհերի ստույգ թիվը ճշտված չէ: Բաքվում տեղի ունեցածը, ինչպես հաստատել է Human Rights Watch զեկուցող Ռոբերտ Քուշները, տարերային աղետ չէր, այն կազմակերպված էր, դա է ապացուցում այն, որ ջարդարարներն ունեցել են իրենց զոհերի ցուցակներն ու նրանց հասցեները:

17 Январь 2023 - 12:42 AMT
Бывший министр иностранных дел Республики Арцах, эксперт Давид Бабаян считает погромы армян в Баку одним из самых кровавых проявлений политики геноцида, проводимой Азербайджаном. В разговоре по случаю 33-й годовщины погромов армян в Баку Давид Бабаян подчеркнул, что 13 января 1990 года – одна из самых трагических и черных страниц в истории армянского народа, пишет «Арменпресс».
«В этот день в Баку, столице Азербайджана, начались массовые погромы армян. Мы должны быть едины, вести правильную политику, формировать образованное и патриотичное общество и только тогда можно будет избежать суровых испытаний, подобных погромам, произошедшим в Баку», – сказал Давид Бабаян.
По его словам, на протяжении десятилетий в Азербайджане осуществлялись программы изгнания армян, и массовые погромы в Баку были одними из самых кровавых случаев проводимой Азербайджаном политики геноцида. «Это одна из наших самых болезненных тем и, к сожалению, она не получила должной оценки со стороны международного сообщества, поэтому Азербайджан продолжает свою политику и по сей день. И сегодня блокада Арцаха – это проявление той же политики геноцида», – сказал Бабаян.
Он подчеркнул, что проблем много, и перед армянским народом стоят 4 важные общегосударственные проблемы: судьба Арцаха, международное признание Геноцида армян, сохранение армянской национальной идентичности в Диаспоре и спасение озера Севан. «Учитывая, что Арцах находится в наибольшей опасности на данный момент, поэтому арцахоцентричность должна быть главным внешнеполитическим императивом, хотя бы на короткий период времени, чтобы мы смогли выйти из этой кризисной ситуации», – сказал он.
Бабаян подчеркнул, что проявление безразличия к преступлениям воодушевляет агрессора, начиная от простого преступника, совершающего преступления на улице, заканчивая государствами. «Давайте вспомним того же Гитлера, который является одним из крупнейших преступников в истории человечества. Когда он проводил Геноцид евреев, он сказал: кто помнит Геноцид армян? И это привело к тому, что через Геноцид прошли миллионы людей, разные народы. Но если бы Геноцид армян был осужден, и Турция была бы привлечена к ответственности, может быть, не случилось бы того, через что мы прошли с 1988 года. К сожалению, сегодня все говорят о своих интересах и целесообразности, а если целесообразность заменит справедливость, то повсюду следует ожидать новых трагедий. Посмотрите, та же Турция сегодня угрожает Греции, Европе, и семена этой политики геноцида посеяны в разных местах. К сожалению, они принесут свой урожай», — сказал Бабаян.
Касаясь вопроса, какие шаги следует предпринять для восстановления прав граждан, пострадавших в результате массовых убийств в Баку, Бабаян отметил, что, прежде всего, политические – привлечь Азербайджан к ответственности и применить санкции, но вряд ли международное сообщество пойдет на этот шаг в данный момент, исходя из собственных интересов. «Но мы хотя бы должны понимать, с кем имеем дело, что такое Азербайджан как государство, потому что нет хороших и плохих наций, есть плохие и опасные государства. Вот почему мы не должны жить иллюзиями. Азербайджан и Турция нам, мягко говоря, не друзья. Это не означает, что вообще не нужно иметь с ними отношений, но это нужно делать, предствляя красные линии», – заключил он.