Ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ընտանիքից կտրված արցախցի 19 երեխա Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով վերադարձել է տուն ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ։ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ Շուշի-Քարին տակ հատվածում ադրբեջանցիները կանգնեցրել են մեքենան, ներխուժել ու սկսել նկարահանել, երեխաներից մեկն ուշաթափվել է։
«Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները և նրանց սպասարկող լրագրողները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այնուհետև, մեքենային են մոտեցել քաղաքացիական հագուստով դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցի՝ տեսախցիկներով, նրանցից ոմանք ներխուժել են մեքենա և նկարահանել մեքենայում գտնվող երեխաներին։
Ադրբեջանցիների սադրիչ գործողությունների հետևանքով մեքենայում իրարանցում է առաջացել, որի հետևանքով երեխաներից մեկն ուշաթափվել է։
Ռուս խաղաղապահների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում նրանք հեռացվել են մեքենայից, մեքենան շարունակել է ընթացքը։
Այնուհետև, ճանապարհի շրջափակված հատվածով անցնելիս, ադրբեջանցիները ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել երեխաներին տեղափոխող մեքենաների ուղղությամբ։
Ադրբեջանի կառավարության գործակալների այս լկտի պահվածքը երեխաների անձնական կյանքին կամայական և ապօրինի միջամտություն է, նրանց հոգեբանական անձեռնմխելիության, պատվի և հեղինակության նկատմամբ ապօրինի ոտնձգություն»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը նշել է նաև, որ այս հանցավոր գործողություններն ամբողջությամբ բացահայտում են նրանց իրական նպատակներն ու ցանկությունները։ Նա հավելել է, որ ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի ճանաչում սահմաններ՝ թիրախավորելով անգամ անչափահաս երեխաներին։
«Այս սադրիչ և հանցավոր գործողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է ճանապարհի արգելափակված լինելու փաստը և դրանով անվտանգ երթևեկելու անհնարինությունը՝ անգամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ»,- նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

19 детей, разлученных с родителями и с семьями в течение более чем месяца, возвратились домой по дороге Горис-Степанакерт. Детей перевезли из Гориса в Степанакерт в сопровождении российских миротворческих сил, сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«В районе под Шуши-Карин Так, на оцепленном участке дороги, где находятся агенты азербайджанского правительства, выдающие себя за «экоактивистов», и обслуживающие их журналисты, автомобиль был остановлен азербайджанцами. Затем к машине подошли 10-15 азербайджанцев в штатском с фотоаппаратами, некоторые из них ворвались в машину и снимали находящихся в машине детей. В результате провокационных действий азербайджанцев в машине начался переполох, в результате чего один из детей потерял сознание.
Благодаря действиям российских миротворцев, они были выдворены из машины, и машина продолжила свой путь», – отметил омбудсмен.
По его словам, при переезде перекрытого участка дороги азербайджанцы демонстративно выкрикивали в сторону машины, перевозившей детей.
«Такое наглое поведение агентов правительства Азербайджана является специальным и незаконным вмешательством в частную жизнь детей, незаконным посягательством на их психологическую неприкосновенность, честь и репутацию. Эти преступные действия полностью раскрывают их истинные цели и желания. Этническая ненависть азербайджанцев к армянам не знает предела и направлена даже на несовершеннолетних детей.
Этот провокационный преступный акт еще раз доказывает факт перекрытия дороги и невозможность безопасного проезда по ней даже в сопровождении российских миротворческих сил», – сообщил Степанян.