Ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ընտանիքից կտրված արցախցի 19 երեխա Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով վերադարձել է տուն ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ։ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ Շուշի-Քարին տակ հատվածում ադրբեջանցիները կանգնեցրել են մեքենան, ներխուժել ու սկսել նկարահանել, երեխաներից մեկն ուշաթափվել է։
«Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները և նրանց սպասարկող լրագրողները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այնուհետև, մեքենային են մոտեցել քաղաքացիական հագուստով դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցի՝ տեսախցիկներով, նրանցից ոմանք ներխուժել են մեքենա և նկարահանել մեքենայում գտնվող երեխաներին։
Ադրբեջանցիների սադրիչ գործողությունների հետևանքով մեքենայում իրարանցում է առաջացել, որի հետևանքով երեխաներից մեկն ուշաթափվել է։
Ռուս խաղաղապահների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում նրանք հեռացվել են մեքենայից, մեքենան շարունակել է ընթացքը։
Այնուհետև, ճանապարհի շրջափակված հատվածով անցնելիս, ադրբեջանցիները ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել երեխաներին տեղափոխող մեքենաների ուղղությամբ։
Ադրբեջանի կառավարության գործակալների այս լկտի պահվածքը երեխաների անձնական կյանքին կամայական և ապօրինի միջամտություն է, նրանց հոգեբանական անձեռնմխելիության, պատվի և հեղինակության նկատմամբ ապօրինի ոտնձգություն»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը նշել է նաև, որ այս հանցավոր գործողություններն ամբողջությամբ բացահայտում են նրանց իրական նպատակներն ու ցանկությունները։ Նա հավելել է, որ ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի ճանաչում սահմաններ՝ թիրախավորելով անգամ անչափահաս երեխաներին։
«Այս սադրիչ և հանցավոր գործողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է ճանապարհի արգելափակված լինելու փաստը և դրանով անվտանգ երթևեկելու անհնարինությունը՝ անգամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ»,- նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

19 children separated from their parents and families due to Azerbaijan’s blocking of Nagorno Karabakh (Artsakh) for more than a month, returned home from Armenia on Tuesday, January 17, Karabakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan said on social media.
The children were accompanied by the Russian peacekeeping troops.
According to Stepanyan, the vehicle was stopped by Azerbaijanis in the area under Shushi-Karin Tak in the cordoned-off part of the road, where “the Azerbaijani government agents pretending to be "eco-activists" and the journalists serving them are stationed”. Then, 10-15 Azerbaijanis with face masks on, cameras in hand, and in civilian clothes approached the car. Some of them rushed into the vehicle and filmed the children in the car.
“As a result of the provocative actions of the Azerbaijanis, there was a commotion in the car, and consequently, one of the children fainted,” the Ombudsman said.
“Due to actions undertaken by Russian peacekeepers, the Azerbaijanis were removed from the car, and the vehicle continued its journey.
Then, while passing through the blocked section of the road, Azerbaijanis demonstratively shouted in the direction of the vehicles transporting the children.”
Stepanyan said the “impudent” behavior of the agents of the Azerbaijani government “is an arbitrary and illegal interference in the private life and psychological integrity of children. It is an illegal encroachment on their integrity and reputation. These criminal actions completely reveal their true goals and desires.”
“The ethnic hatred of Azerbaijanis towards Armenians knows no boundaries, targeting even minor children,” he said.
“This provocative and criminal action once again proves the fact that the road is blocked and the impossibility of safe travel on it, even when accompanied by Russian peacekeeping troops.”