ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարփենթերն այդ կազմակերպության Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում կոչ է արել Ադրբեջանին և Ռուսաստանին անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցով անխափան տարանցումը։
«Միացյալ Նահանգները լրջորեն անհանգստացած է երեսուն օր շարունակ Լաչինի միջանցքը փակ լինելու փաստով, ինչը դարձել է Լեռնային Ղարաբաղում սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ պարագաների խիստ պակասի պատճառ»,-ասել է նա, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Նիստը հրավիրվել էր Հայաստանի նախաձեռնությամբ:
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Ռուսաստանին անհապաղ կերպով վերականգնել անխափան տարանցումը` պահպանելով նախկինում ստանձնած պարտավորությունները, որոնք հստակ կերպով ներառում են երաշխիքներ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժի համար երկու ուղղություններով», ասել է նա ու ավելացել, որ Լաչինի փակ լինելու հանգամանքը կարող է ծանր մարդասիրական հետևանքներ ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց համար»,- ասել է նա։
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ին կարևոր օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին ապահովել այս տարածքում ապրող բնակչության իրավունքները, անվտանգությունը և բարեկեցությունը: ԵԱՀԿ-ի բոլոր մասնակից պետությունները պարտավոր են պաշտպանել իրենց տարածքում գտնվող անձանց անվտանգությունը՝ անկախ էթնիկ պատկանելությունից։
Ես նաև ակնկալում եմ բովանդակալից քննարկում Հյուսիսային Մակեդոնիայի ղեկավարությամբ Լեհաստանի նախագահի կարիքների գնահատման թիմի առաջարկությունների վերաբերյալ: ԵԱՀԿ-ն և նրա տարբեր ինստիտուտներ լավ հնարավորություններ ունեն աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հիմնվելով անվտանգության հարցում մեր համապարփակ մոտեցման վրա և խարսխված մեր արժեքներով, սկզբունքներով և պարտավորություններով: Մենք ունենք լայնածավալ գործիքակազմ, որը կարող է օգտագործվել այս հակամարտությունում, և մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպես կարող ենք դա անել:
Միացյալ Նահանգները կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին վերսկսել բովանդակալից բանակցությունները՝ լուծելու իրենց վեճերը։ Համապարփակ խաղաղության համաձայնագիրը միակ ճշմարիտ ուղին է դեպի երկարատև խաղաղություն՝ հիմնված հարաբերությունների կարգավորման և փոխադարձ ճանաչման վրա։ Մենք նաև կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Հայաստանին հետաքննել ենթադրյալ վայրագությունները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին»,- նշել է նա։
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Մայքլ Քարփենթերն իր հայտարարությունը եզրափակել է հետևյալ խոսքերով. «Մենք կշարունակենք աշխատել Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ երկկողմանի, բազմակողմ գործընկերների միջոցով, ինչպիսին է Եվրամիությունը, և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին ԵԱՀԿ-ն է, այս հակամարտության համապարփակ և կայուն կարգավորման հասնելու համար»։

U.S. ambassador to the OSCE Michael Carpenter says Washington is gravely concerned that Azerbaijan is keeping the Lachin corridor in Nagorno Karabakh (Artsakh) closed for a month now.
“The United States is gravely concerned that the Lachin corridor has now been obstructed for more than 30 days, creating critical shortages of food, medicine, and other supplies in Nagorno-Karabakh,” Carpenter said in response to the remarks of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
“These facts are indisputable. We call on Azerbaijan and Russia to restore unhindered transit immediately in keeping with prior commitments, which clearly include guarantees, as you have quoted, for the “security of persons, vehicles and cargo moving along the Lachin Corridor in both directions.” The ongoing disrupted passage of private and commercial traffic on the Lachin road could have severe humanitarian consequences for the people living in Nagorno-Karabakh. We thank the ICRC for providing critical aid, and call on Azerbaijan to ensure the individual rights, safety, and well-being of the population living in this area are respected. All OSCE participating States have an obligation to protect the safety of persons on their territory without regard to ethnicity.”
Carpenter said he looks forward to a substantive discussion on the recommendations of the Polish Chair’s Needs Assessment Team under the stewardship of North Macedonia.
“The OSCE and its various institutions are well placed to assist Armenia and Azerbaijan based on our comprehensive approach to security and anchored in our values, principles, and commitments. We have an extensive toolkit that could be utilized in this conflict and we should discuss how we can do so. The United States calls on Azerbaijan and Armenia to reengage in meaningful negotiations to resolve their disputes. A comprehensive peace agreement is the only true path to long-lasting peace based on normalization of relations and mutual recognition. We also call on Azerbaijan and Armenia to investigate alleged atrocities and to hold perpetrators accountable,” he added.
“Mr. Chair, the United States looks forward to working with North Macedonia and the OSCE to improve security for all people in this region. We will continue to work with Azerbaijan and Armenia bilaterally, multilaterally through partners such as the European Union, and through international organizations like the OSCE to reach a comprehensive and sustainable settlement for this conflict.”