Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման կապակցությամբ ԱՀ ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը նամակն է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ հորդորելով կանխել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը։
Նամակում ներկայացվել են շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, ինչպես նաև մարդկանց տառապանքները սաստկացնելու նպատակով Ադրբեջանի կողմից ԱՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների աշխատանքի դիտավորյալ խափանումները։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը, իր կանխամտածված գործողություններով, Արցախի ժողովրդին զրկում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորվող մարդու հիմնական իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից, ինչը հանդիսանում է պետական ահաբեկչություն։
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը, որն Արցախի դեմ 2020 թվականի բարբարոսական ռազմական արշավից հետո անօրեն մնում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություն, ներկայումս օգտագործում է կեղծ «բողոքի ակցիաները» որպես հիբրիդային պատերազմի մարտավարություն, որպեսզի հասնի Արցախի ժողովրդին բնաջնջելու հրապարակայնորեն հայտարարված նպատակին:
ԱՀ ԱԳ նախարարը կոչ է արվել ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին, կազմակերպության ղեկավարությանը և անդամ պետություններին կանխել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, արագ և վճռականորեն օգտագործել Եվրոպայի խորհրդի ողջ գործիքակազմը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի և անմարդկային շրջափակումն անհապաղ վերացնելու նպատակով։ Փաստաթղթում նաև նշվում է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու, մասնավորապես, կազմակերպությունում վերջինիս ներկայացուցչության իրավունքները կասեցնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵԽ կանոնադրության բացահայտ խախտման պատճառով։
Գրության պատճեններն ուղարկվել են նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին, Մարդու իրավունքների հանձնակատարին և խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին։

On 19 January, Minister of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno Karabakh) Sergey Ghazaryan sent a letter to Secretary General of the Council of Europe, Marija Pejcinovic Buric, regarding the ongoing blockade of Artsakh by Azerbaijan.
In his letter, the Foreign Minister presented the humanitarian situation in Artsakh caused by the blockade, as well as the deliberate disruption by Azerbaijan of Artsakh’s energy infrastructure aimed at increasing the suffering of ordinary people.
He stressed that with their deliberate actions, the Azerbaijani authorities are depriving the people of Artsakh of the opportunity to exercise their basic human rights guaranteed by the European Convention on Human Rights, which constitutes an act of state terrorism.
He noted that Azerbaijan, which unduly remains a member state of the Council of Europe after its barbaric military campaign against Artsakh in 2020, has been employing fake “protests” as a hybrid war tactic to achieve its publicly declared goal of annihilation of the people of Artsakh.
In this context, he called on the Secretary General of the Council of Europe, the leadership of the organization and its member States to prevent the genocidal policies of Azerbaijan, promptly and resolutely employ the full arsenal of Council of Europe’s instruments to urgently lift Azerbaijan’s illegal and inhuman blockade of Artsakh. He also emphasized the need to impose sanctions on Azerbaijan by suspending its right to representation in the organization due to a clear violation of the organization's charter.
Copies of the letter were also sent to the President of the Parliamentary Assembly, the Commissioner for Human Rights and the Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.