Հունվարի 21-ի երեկոյան ադրբեջանական կողմը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը։ -5 աստիճանի պայմաններում բնական գազի՝ վերջին օրերին արդեն որերորդ անգամ անջատումը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ պաշտոնական Բաքուն Արցախի 120,000 շրջափակման մեջ գտնվող խաղաղ բնակչության նկատմամբ, միջազգային հանրության թողտվության պայմաններում, վարում է բացահայտ ահաբեկչական քաղաքականություն, հայտնում է Տեղեկատվական շտաբը։
Ավելի վաղ՝ հունվարի 9-ին, ադրբեջանական կողմի միջամտությամբ խափանվել է նաև Գորիս-Ստեփանակերտ 110 ԿՎ բարձրավոլտ միակ գիծը՝ Արցախի բնակիչներին զրկելով նաև էլեկտրական հոսանքի կայուն մատակարարման հնարավորությունից։
Եղանակային առկա պայմաններում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը իրականացվում է Արցախի ներքին սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին՝ օրական արդեն 6 ժամ տևողությամբ հովհարային անջատումներով, ինչը շարունակաբար աճելու միտում ունի։

The Azerbaijani side again completely shut the only gas pipeline from Armenia to Nagorno Karabakh (Artsakh), the NKR InfoCenter reports.
Karabakh receives gas from Armenia through a pipeline passing through Azerbaijani-controlled territory. Azerbaijan regularly cuts off supplies, aggravating a humanitarian crisis in Karabakh caused Baku’s blockade of the sole road connecting the Armenian-populated region to Armenia.
“The shutdown of natural gas in Artsakh for the number of times in recent days, at a temperature of minus 5 degrees Celsius below zero, once again proves that official Baku is pursuing an open terrorist policy against the 120,000 besieged civilian population of Artsakh, with the connivance of the international community,” the InfoCenter said.
It should be noted that earlier, on January 9, because of the intervention of the Azerbaijani side, the only high-voltage Goris-Stepanakert electric line – 110 kV – was also disrupted, depriving the residents of Artsakh of a stable supply of electricit.”
Given the current weather conditions, electricity is supplied from the limited internal resources of Artsakh, with rolling blackouts lasting 6 hours a day, which tends to constantly increase.