ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփասնյանը, ողջունելով, որ ստեղծված հումանիտար ծանրագույն պայմաններում տարբեր կառույցներ, այդ թվում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչներն օգնություն են տրամադրում հանրությանը՝ նաև հղի կանանց և երեխաներին, անընդունելի է համարել դրա շահարկումը։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Սակայն անընդունելի եմ համարում անձանց՝ հատկապես երեխաներին, բաց դեմքով նկարահանելն ու լուսանկարները համացացում տարածելը։ Արժանապատիվ արցախցու համար առնվազն նվաստացուցիչ է ընկալվում տրամադրվող օգնությունը շահարկելն ու որպես խղճահարության տեսարան օգտագործելը, ինչի վերաբերյալ բազմաթիվ դժգոհություններ են ներկայացվել նաև ՄԻՊ հաստատություն։
Հորդորում եմ օգնություն տրամադրող բոլոր կառույցներին և անհատներին հարգել մարդկանց անձնական կյանքի և արժանապատվության իրավունքը և զերծ մնալ նման լուսանկարներ տարածելուց»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ ռուս խաղաղապահ զորակազմի Տելեգրամ ալիքում կարճ տեսանյութ և լուսանկար էր տարածվել որտեղ խաղաղապահները երեխաներին մթերքով տոպրակներ են հանձնում՝ փոխանցելով «Հայեր, միացեք» հայկական միջազգային բարեգործական կազմակերպության օգնությունը։ Մարդասիրական ակցիան իրականացվել է Ստեփանակերտում։ Երեխաների դեմքերը հստակ տեսանելի են։

Nagorno Karabakh (Artsakh) Ombudsman Gegham Stepanyan on Sunday, January 22 called out organizations, as well as the Russian peacekeeping contingent, for showing the faces of children in footage showing the provision of assistance to civilians.
The Russian peacekeepers recently posted a video on their Telegram channel showing troops handing out food packets to children when delivering aid provided by an international Armenian charity.
“It is welcome that in the current difficult humanitarian conditions, various structures, including representatives of the Russian peacekeeping contingent, are providing assistance to the population, including pregnant women and children,” Stepanyan said on social media.
“However, I consider it unacceptable to show the faces of people, especially children and distribute photos on the Internet. Manipulating said assistance and using it as a pity-inducing scene is humiliating for the diginified citizens of Artsakh, in connection with which the Ombudsman's office has received numerous complaints.
“I call on all agencies and individuals providing assistance to respect people's right to privacy and dignity and to refrain from distributing such photographs.”