24 Հունվար 2023 - 11:52 AMT
Ֆրանսայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ընդունել է Հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահներ Արա Թորանյանին և Մուրադ Փափազյանին։ Ֆրանսիայի 500,000 հայերի ներկայացուցիչները քննարկել են դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում տիրող դրամատիկ իրավիճակը և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնալիքները:
Համանախագահները ողջունել են Էմանուել Մակրոնի կողմից իրենց ցուցաբերած ուշադրությունը և հույս հայտնել, որ Ֆրանսիան ավելի ակտիվ դեր կխաղա Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության պաշտպանության գործում։

On Monday, January 23, the co-chairs of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France (CCAF), Ara Toranian and Mourad Papazian were received by the President of the French Republic Emmanuel Macron at the Élysée Palace, the Public Radio of |Armenia reports citing French journalist and photographer Jean Eckian.
The representatives of the 500,000 Armenians in France discussed the dramatic situation in Nagorno-Karabakh, which has been under blockade by Azerbaijan since December 12 and the threats to the territorial integrity of Armenia.
The co-chairs welcomed the attention given to the issues by Macron and voiced hope that France would play an increasingly active role in the responsibility of protecting the population of Nagorno-Karabakh.