ՀԱՊԿ-ը շարունակում է Հայաստան՝ հայ-ադրբեջանական սահման դիտորդական առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ աշխատանքները։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը:
Նա նշել է, որ թեև 2022-ին չհաջողվեց համաձայնեցնել դիտորդական առաքելության հարցը, սակայն աշխատանքներն այդ ուղղությամբ շարունակվում են, գրում է ՌԲԿ-ն։
«Հայաստանին այլ աջակցություն ցուցաբերելուց բացի, որոշման նախագծով ենթադրվում է հայ-ադրբեջանական սահման ուղարկել ՀԱՊԿ ժամանակավոր դիտորդական առաքելություն և սահմանել քանակը, մանդատը և աշխատանքի ժամկետները: Նախագիծը գտնվում է պատրաստության բարձր մակարդակում, սակայն այդ փաստաթուղթը չհաջողվեց ընդունել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վերջին նիստում: Աշխատանքը դրա շուրջ շարունակվում է»,- ասել է Զայնետդինովը։
Նա հավելել է, որ առայժմ վաղ է խոսել առաքելության թվաքանակի կամ ժամկետների մասին։
Նշվում է, որ ՀԱՊԿ-ում ճանաչում են ՀՀ իրավունքը՝ դիմելու այն կազմակերպություններին, «որոնք, նրա կարծիքով, կարող են նպաստել երկրի ազգային անվտանգության ամրապնդմանը»։
Խոսքը ԵՄ դիտորդական քաղաքացիական առաքելության տեղակայման մասին է, որը կգործուղվի ՀՀ արդեն առաջիկա շաբաթներին և որի մասին որոշում է կայացրել ԵՄ Խորհուրդը։
«Միևնույն ժամանակ, կցանկանայի հիշեցնել, որ տարածաշրջանում գործում է ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը, որն արդյունավետ կատարում է իրեն վերապահված խնդիրները՝ ցուցադրելով, թե որքան կարևոր է աշխատանքում ամբողջ ծավալով հաշվի առնել պատմությունը, Հարավային Կովկասում ներկայիս իրավիճակի առանձնահատկությունները, տեղի բնակչության մտածելակերպը»,-ասել է Զայնետդինովը։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն Հայաստան գործուղելու առաջարկն ուժի մեջ է մնում, և որ դա կարելի է բավականին օպերատիվ կազմակերպել։

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) continues to work on a monitoring mission to send to Armenia’s border with Azerbaijan, RBC reported on January 24 citing the press secretary of the CSTO Vladimir Zaynetdinov.
The CSTO includes Armenia, Belarus, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
According to him, after the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan submitted such a request to the CSTO, the Collective Security Council unveiled a draft decision "On joint measures to provide assistance to the Republic of Armenia."
“In addition to providing other forms of support to Yerevan,” this involves sending a temporary CSTO monitoring mission to the Armenian-Azerbaijani border and determines the size and mandate of such a mission. The draft "is in a high degree of readiness, but it was not possible to adopt this document at the last session of the CSTO CSC." “Work on it continues. Upon completion of the approval procedure, the project will be submitted for consideration by the statutory bodies of the organization,” Zainetdinov noted, stating that it is premature to name specific figures on the number and timing.
The European Union, meanwhile, has decided to establish another civilian Mission in Armenia to “contribute to stability, build confidence and ensure an environment conducive to normalisation efforts between Armenia and Azerbaijan.”
“It launches a new phase in our South Caucasus engagement, towards sustainable peace,” said Josep Borrell Fontelles, High Representative of the European Unon for Foreign Affairs and Security Policy.
Based on the agreement between the leaders of Armenia, Azerbaijan, European Council and France, the EUMCAP was deployed on 20 October along the Armenian side of the international border with Azerbaijan with the objective of monitoring, analysing and reporting on the situation on the ground. That mission completed its mandate two months later on December 19.