Հունվարի 27-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 3 հիվանդ։
Լաչինն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդ՝ «Ստամոքսի անտրալ հատվածի քաղցկեղ` ռեգիոնար լիմֆատիկ հանգույցների ախտահարումով», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ» և «Զույգ ծնկների վալգուսային դեֆորմացիա, վիճակ հեմիէպիֆիզեոդեզից հետո ախտորոշումներով, հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Կառույցի ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 9 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 16 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ օրս Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 49 հիվանդ։

Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного креста (МККК) в различные специализированные медцентры Армении 27 января были доставлены 3 пациента с диагнозами: «Рак антрального отдела желудка с поражением регионарных лимфатических узлов», «Рак левой молочной железы» и «Вальгусная деформация парных коленей, состояние после гемиэпифизиодеза». Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
9 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
16 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 6 из них – в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении МККК из Арцах в Армению было доставлено 49 пациентов.