Հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում առաջարկել է փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Ադրբեջանի կողմից արգելափակվաԼաչինի միջանցք և ակտիվորեն աշխատում է այդ ուղղությամբ։ Այդ մասին Հանրային հեռուստատեսության եթերում ասել է ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը՝ հավելելով, որ ԵԽԽՎ-ն ունի այդպիսի առաքելություն գործուղելու մեխանիզմներ։
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցած քննարկմանը՝ նա նշել է, որ ԵԽԽՎ Բյուրոն որոշել է փաստաթղթերը փոխանցել Միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց գծով կոմիտե, որը պետք է զեկույց նախապատրաստի Լաչինի միջանցքում իրավիճակի մասին։
Ռուբինյանը նշել է նաև, որ այն փաստը, որ ադրբեջանական կողմը հակազդում է փաստահավաք առաքելության գաղափարին, արդեն հաստատում է, որ Բաքվի այն թեզը, թե շրջափակում չկա, կեղծ է։
Ռուբինյանը նշել է, որ ԵԽԽՎ նիստում քննարկման բոլոր անդամները, քաղաքական խմբակցությունների բոլոր ներկայացուցիչները նշել են ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը, այն որ շրջափակումը խախտում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և նշել են, որ Ադրբեջանը պետք է բացի միջանցնքը։

Armenia has submitted to PACE a proposal to send a fact-finding mission to the Lachin corridor, which has been blocked by Azerbaijan since December 12, Vice Speaker of the National Assembly, PACE delegate Ruben Rubinyan on PTA air.
"PACE, of course, has mechanisms for sending a mission, which is why the Armenian side has submitted such a proposal and is actively working towards its promotion. It is expected to find a response in PACE among non-Armenian colleagues," Rubinyan said.
According to him, since Azerbaijan resists this proposal, therefore, its thesis that the Lachin corridor is not blocked is incorrect.
Speaking about the results of the debates in PACE, Rubinyan said that the PACE bureau has decided to submit documents on the matter to the Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons to prepare a report on the situation in the Lachin corridor.