ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում (ICJ) Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով բանավոր լսումների ժամանակ պրոֆեսոր Պիեր Գարժանը հայտարարել է, որ ոչ ոք չի հավատում Ադրբեջանի բնապահպանական հեքիաթներին։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը 120 հազար մարդու ոչ ավել, ոչ պակաս պատանդ է վերցրել՝ նրանց կյանքն անհնարին դարձնելով, ծնկի բերելով, զրկելով ձմռան կեսին բոլոր կենսաապահովման միջոցներից բացառապես նրա համար, որ նրանք ազգությամբ հայ են, գրում է Արցախպրեսը։
Դիմելով դատարանի անդամներին՝ նա ասել է․ «Ադրբեջանը կարող է ինչքան ցանկանում է փաստարկներ բերել։ Ոչ մեկը չի հավատում նրանց բնապահպանական հեքիաթներին։ Քաղհասարակության ակտիվիստներ մի երկրում, որը հայտնի է՝ որպես բռնապետական երկիր․ ո՛չ ոք չի հավատում։
Ձեր դատարանը պարտավոր է գործել և պետք է գործեք անհապաղորեն։ Եթե չհրահանգեք միջանկյալ միջոցներ, շուտով հայ մարդիկ չեն մնա ԼՂ-ում, նրանք կհեռանան իրենց կյանքը փրկելու համար, ինչպես նրանց կոչ է անում Ալիևը։ Հայաստանը ձեզ չի խնդրում Ադրբեջանին հրահանգել ուժով ցրել այսպես կոչված ցուցարարներին։
Հաշվի առնելով եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը իրավունք չունի ճանապարհի երկայնքով ուժեր կիրառել։ Պահանջում ենք, որ Ադրբեջանը դադարեցնի ֆինանսական և կազմակերպչական միջոցներով աջակցել խմբերին, որոնք խանգարում են ազատ տեղաշարժը ճանապարհի երկայնքով»։
Հաագայում՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում (ICJ) հայկական կողմը ներկայացրել է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին իր հայտը՝ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով։ ՄԱԿ-ի դատարանը մինչև փետրվարի 1-ը ժամանակ է տվել Ադրբեջանին՝ միջանկյալ միջոցի վերաբերյալ դիտարկումներ ներկայացնելու համար:

Во время устного слушания по делу Армения против Азербайджана в Международном суде ООН профессор Пьер Гаржан, говоря о ситуации в Лачинском коридоре, заявил, что «в азербайджанские экологические сказки» никто не верит.
Профессор Пьер Гаржан заявил, что Азербайджан взял в заложники 120 тысяч человек, сделав их жизнь невозможной, поставив их на колени, лишив посреди зимы всех средств к существованию исключительно потому, что они армяне, пишет «Арцахпресс».
Обращаясь к членам суда, он сказал: «Азербайджан может приводить сколько угодно аргументов. Никто не верит их экологическим сказкам. Гражданские активисты в стране, как диктаторская страна? Никто в это не верит.
Ваш суд обязан действовать и должен действовать немедленно. Если вы не примете мер, скоро армян не останется в Нагорном Карабахе, они уйдут спасать свои жизни, как их призывает Алиев. Армения не просит вас приказать Азербайджану силой разогнать так называемых протестующих.
Учитывая трехстороннюю декларацию, Азербайджан не имеет права применять силу на дороге. Мы требуем, чтобы Азербайджан прекратил поддерживать финансовыми и организационными средствами группы, которые мешают свободному передвижению по дороге».