Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Շեյխ ուլ իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, դատապարտելով Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակցի սպանությունը, ասել է, թե հիմա գիտեն, որ Իրանն Ադրբեջանի եղբայրը չէ, Հայաստանի եղբայրն է, գրում է 1news.az-ը։
«Շեհիդ ենք բերել Իրանից, որին եղբայրական ենք համարել։ Հիմա գիտենք, որ նրանք մեր եղբայրները չեն, նրանք Հայաստանի եղբայրներն են։ Իրանում մոտ 40 միլիոն ադրբեջանցի ռեժիմի գերի է։ Ինչպես հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը, տեղի ունեցածն ահաբեկչական գործողություն է։ Գործը պետք է մանրակրկիտ հետաքննվի, և աշխարհը պետք է իմանա ճշմարտությունը»,- ասել է Փաշազադեն,
Հունվարի 27-ի վաղ առավոտյան Թեհրանում զինված հարձակում է կատարվել Ադրբեջանի դեսպանատան վրա, որի հետևանքով սպանվել է դեսպատան անվտանգության ծառայության պետը, անվտանգության 2 աշխատակից վիրավորվել է։ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցները տարհանվել են երկրից, դիվանագիտական առաքելությունն ամբողջությամբ դադարեցրել է իր գործունեդությունը։
Իրանի պետմարմինները հայտնել են, որ hարձակումը կատարվել է անձնական կամ ընտանեկան հողի վրա։ Բաքուն այդ վարկածին չի հավատում։ Թեհրանի քրդատարանի դատախազը հայտնել է՝ ձերբակալվածն ասել է, որ 2022-ի ապրիլին նրա կինը գնացել է քաղաքում գտնվող Ադրբեջանի դեսպանատուն և այլևս տուն չի վերադարձել։

31 Январь 2023 - 12:11 AMT
Председатель Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде, осуждив убийство сотрудника посольства Азербайджана в Тегеране, сказал, что теперь они знают, что Иран не брат Азербайджана, а брат Армении.
Он заявил, что в Иране проживают около 40 млн азербайджанцев, которые страдают от режима в стране, пишет 1news.az.
«Мы привезли шехида из Ирана, который считали братским. Теперь мы знаем, что они не наши братья, они – братья Армении. Как заявил президент Ильхам Алиев, произошедшее – это теракт. Вопрос должен быть тщательно расследован, и мир должен узнать правду», – сказал Аллахшукюр Пашазаде.
Ранним утром 27 января произошло вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране. Был убит глава службы безопасности, двое его сотрудников получили ранения. Начальник полиции Тегерана Хоссейн Рахими отметил, что нападавший вошел в посольство вместе с двумя своими детьми. В ходе следствия в качестве мотива стрельбы нападавший назвал «личные и семейные вопросы». Прокурор Уголовного суда Тегерана сообщил, что задержанный рассказал, что в апреле 2022 года его жена отправилась в посольство Азербайджана и не вернулась домой.
Однако в Азербайджане не считают, что нападение было совершено по личным или семейным мотивам, и эвакуировали сотрудников посольства.