ՌԴ և Ադևբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ջեյհուն Բայրամովը հունվարի 31-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում շարունակել են Լաչինի միջանցնքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղիները, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Ընդգծվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի բոլոր ուղղություններով կանոնավոր աշխատանքները վերսկսելու կարևորությունը։
«Այդ համատեքստում վերահաստատվել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է Մոսկվայում կազմակերպել Ադրբեջանի և ՀՀ ԱԳ նախարարների միջև բանակցությունների հերթական փուլը՝ երկու երկրի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Ways of settling the situation around the Lachin corridor were the focus of a telephone conversation between Russian and Azerbaijani Foreign Ministers, Sergey Lavrov and Jeyhun Bayramov, the Russian foreign ministry said on Tuesday, January 31, TASS reports.
"On January 31, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov held a telephone conversation with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov. The ministers continued to discuss ways of settling the situation around the Lachin corridor," the ministry said.
"The sides stressed the importance of the resumption of work on all tracks of Azerbaijani-Armenian normalization on the basis of the trilateral agreements between the Russian, Azerbaijani and Armenian leaders," the ministry said. "In this context, the Russian side reiterated its readiness to organize another round of talks between the Azerbaijani and Armenian foreign ministers on a draft peace treaty between the two countries in Moscow."