Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի համանախագահությամբ հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացել է Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունների ընթացքը մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստը։
Դրա նախօրեին կայացել է Գրիգորյանի և Միրքազեմիի աշխատանքային հանդիպումը։ Փոխվարչապետը, նշելով, որ Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է, կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական քննարկումների անցկացումը։ Գրիգորյանը Միրքազեմիին հրավիրել է Երևան հաջորդ նման ձևաչափով նիստն անկացնելու համար։
Նիստի շրջանակում քննարկվել են երկու երկրի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական հարաբերությունների՝ այդ թվում ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության զարգացման և ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ։
Հանձնախմբի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, շրջակա միջավայրի նախարարների տեղակալների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ հայ-իրանական համագործակցության փոխշահավետ ուղղություններով առկա խնդիրները վերհանելու և դրանց լուծման ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունները մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստի ավարտին երկուստեք նշվել է, որ արձանագրված խնդիրների լուծումները մշտապես կլինեն երկու երկրի կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանի և Թեհրանի միջև ստորագրված աշխատանքային ծրագրով երկու մայրաքաղաքները գործակցություն կծավալեն քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: ԻԻՀ մայրաքաղաք այցելած երևանյան պատվիրակության անդամները հանդիպում են ունեցել նաև Թեհրանի Ֆինանսական և տնտեսական գծով քաղաքապետի տեղակալ Աբուլֆազլ Ֆալայի հետ, որին մասնակցել են նաև իրանական մի շարք խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք գործունեություն են ծավալում կառուցապատման ոլորտում:

31 января в Тегеране под сопредседательством вице-президента Ирана Сейеда Масуда Мирказеми и вице-премьера Армении Мгера Григоряна состоялось заседание комиссии по наблюдению за ходом подготовки 17-го заседания Армяно-иранской межправительственной комиссии, сообщает пресс-служба правительства РА.
В рамках заседания были обсуждены перспективы развития торгово-экономических отношений между двумя странами, а также возможности расширения существующего сотрудничества в сфере энергетики и транспорта. Состоялся обмен мнениями о создании благоприятных условий для развития и расширения торгово-экономических отношений, в том числе и в рамках ЕАЭС.
Накануне заседания состоялась рабочая встреча Григоряна и Мирказеми.
В рамках работы комиссии были проведены отдельные тематические обсуждения с участием заместителей министров территориального управления и инфраструктур, экономики, окружающей среды Республики Армения с целью поднятия существующих проблем взаимовыгодных направлений армяно-иранского сотрудничества и реализации совместных мер по их решению.
В завершение заседания комиссии, наблюдающей за подготовкой 17-го заседания Армяно-иранской межправительственной комиссии, вице-премьер РА, отметив, что Иран является дружественной страной и важным для Армении партнером, поблагодарил иранскую сторону за теплую встречу и подчеркнул важность проведения регулярных дискуссий в таком формате. Вице-премьер Мгер Григорян пригласил в Ереван вице-президента Ирана Сейеда Масуда Мирказеми для проведения очередной встречи в таком формате.
С обеих сторон было отмечено, что решения зафиксированных проблем всегда будут в центре внимания правительств обеих стран.