Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի համանախագահությամբ հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացել է Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունների ընթացքը մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստը։
Դրա նախօրեին կայացել է Գրիգորյանի և Միրքազեմիի աշխատանքային հանդիպումը։ Փոխվարչապետը, նշելով, որ Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է, կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական քննարկումների անցկացումը։ Գրիգորյանը Միրքազեմիին հրավիրել է Երևան հաջորդ նման ձևաչափով նիստն անկացնելու համար։
Նիստի շրջանակում քննարկվել են երկու երկրի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական հարաբերությունների՝ այդ թվում ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության զարգացման և ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ։
Հանձնախմբի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, շրջակա միջավայրի նախարարների տեղակալների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ հայ-իրանական համագործակցության փոխշահավետ ուղղություններով առկա խնդիրները վերհանելու և դրանց լուծման ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունները մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստի ավարտին երկուստեք նշվել է, որ արձանագրված խնդիրների լուծումները մշտապես կլինեն երկու երկրի կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանի և Թեհրանի միջև ստորագրված աշխատանքային ծրագրով երկու մայրաքաղաքները գործակցություն կծավալեն քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: ԻԻՀ մայրաքաղաք այցելած երևանյան պատվիրակության անդամները հանդիպում են ունեցել նաև Թեհրանի Ֆինանսական և տնտեսական գծով քաղաքապետի տեղակալ Աբուլֆազլ Ֆալայի հետ, որին մասնակցել են նաև իրանական մի շարք խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք գործունեություն են ծավալում կառուցապատման ոլորտում:

Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Iranian Vice President Seyyed Masoud Mirkazemi on chaired a session of the committee monitoring the progress of earlier reached agreements on January 31.
During the meeting, the prospects for the development of trade and economic relations between the two countries, as well as the possibilities of expanding existing cooperation in the field of energy and transport were discussed. The sides exchanged thoughts on the creation of favorable conditions for the development and expansion of trade and economic relations, including within the EAEU framework.
Prior to the session, Grigoryan and Mirkazemi held a working meeting.
Within the commission's work, separate discussions were held with the participation of the Deputy Ministers of Territorial Administration and Infrastructure, Economy, Environment of the Republic of Armenia, aimed at raising the existing problems in the mutually beneficial directions of Armenian-Iranian cooperation and implementing joint measures to solve them.
At the end of the session of the committee monitoring the progress of the agreements reached at the 17th session of the Armenian-Iranian Inter-Governmental Joint Commission, the Deputy Prime Minister, noting that Iran is a friendly country and an important partner for Armenia, thanked the Iranian side for the warm welcome and emphasized the importance of conducting regular discussions in this format. Grigoryan invited Mirkazemi to Yerevan for the next session in that format.
The sides noted that the solutions of certain problems will always be in the center of attention of the governments of the two countries.