Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացմանը՝ նշելով, որ դա պետք է տեղի ունենա ՀՀ օրենսդրության համապատասխան։
«ՀԱՊԿ-ի երևանյան գագաթնաժողովի ընթացքում մեզ թվում էր, որ եկել ենք կոնկրետ պայմանավորվածությունների տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման առնչությամբ: (ՌԴ նախագահ, խմբ.) Վլադիմիր Պուտինը ժամանել էր կոնկրետ առաջարկություններով և մենք համաձայնեցրեցինք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացման այդ համաձայնեցված տարբերակների ասպեկտները, սակայն, ցավոք, հետո այդ պայմանավորվածությունները չհաջողվեց իրականացնել Ադրբեջանի ապակառուցողական և հակաարդյունավետ դիրքորոշման պատճառով:
Բայց Դուք գիտեք, որ մենք ոչ միայն պատրաստ ենք, այլ նաև շահագրգռված ենք տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացմամբ, քանի որ փաստացի Հայաստանի Հանրապետությունը վերջին 30 տարիների ընթացքում գտնվում է շրջափակման մեջ Ադրբեջանի կողմից և մենք իհարկե շատ ենք հետաքրքրված, որպեսզի տարածաշրջանում բացվեն բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքները:
Մենք գտնում ենք, որ դա պետք է տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան: Ես նկատի ունեմ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը և մենք այն առավել կոնկրետացրել ենք 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության մեջ»,-ասել է վարչապետը:
Նա հավելել է, որ հայկական կողմը բազմիցս ասել է, որ եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման հարցում պետք է գործել համապատասխան այն երկրների օրենսդրությունների, որոնց տարածքներով անցնում են ենթակառուցվածքները:
Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով անվտանգային հարցերին, ասել է, որ Ռուսաստանն անվտանգության ոլորտում Հայաստանի առանցքային գործընկերն է, սակայն, ոչ այնքան լավ իրավիճակ է անվտանգության ոլորտում: Անդրադառնալով Լաչինի միջանքնի փակ լինելուն, Փաշինյանն ասել է` ստացվում է՝ Լաչինի միջանցքը չի գտնվում ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո:

Prime Minister Nikol Pashinyan has revealed that Russian President Vladimir Putin arrived in Yerevan for the CSTO summit in November and brought with him “specific proposals” concerning the unblocking of regional infrastructure but said proposals were never implemented due to Azerbaijan’s “unconstructive and counterproductive position”.
“We agreed on aspects of those options for opening up regional infrastructure, but unfortunately, these agreements could not be implemented later due to the unconstructive and counterproductive position of the Republic of Azerbaijan,” Pashinyan told Russian Prime Minister Mikhail Mishustin on Thursday, February 2.
During the CSTO Yerevan summit, Pashinyan said, it seemed to the Armenian side that partners within the organization had reached concrete agreements regarding the opening of regional economic and transport infrastructures.
“You know that we are not only ready, but are also interested in the opening of transport and economic infrastructures, because in fact the Republic of Armenia has been under Azerbaijani blockade for the last 30 years and we are of course very interested in opening all transport and economic infrastructures in the region,” he said.
“We believe that this should happen in accordance with the legislation of the Republic of Armenia. I mean point 9 of the trilateral declaration of November 9, 2020, which we made more concrete in the trilateral statement of January 11, 2021. We have repeatedly said that in the implementation of point 9 of the trilateral declaration, we must act in accordance with the legislation of the countries through the territories of which those infrastructures pass.”