Վաշինգտոնում Կապիտոլիումի շենքի առաջ ամերիկահայերը ցույց են անցկացրել՝ իրենց բողոքը հայտնելով Լաչինի միջանցքի արգելափակման դեմ: Բողոքի ակցիային է մասնակցել նաև ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը, գրում է Regionmonitor-ը։
«Այսօր Կապիտոլիումի մոտ ցուցարարները բողոք էին հայտնում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական և անմարդկային շրջափակմանը: Ես հպարտությամբ կանգնեցի նրանց կողքին՝ կոչ անելով, որ Միացյալ Նահանգները պատասխանատվության ենթարկի Ալիևին Արցախի ժողովրդի դեմ մարդու իրավունքների խախտումների համար», — Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Փալոունը:
Ըստ գրառմանը կից լուսանկարի՝ ցուցարարները ակցիային են ներկայացել Հայաստանի դրոշով և Արցախի շրջափակումը դադարեցնելու, Ադրբեջանին ռազմական աջակցությունը դադարեցնելու և այլ կոչեր պարունակող պաստառներով:

Армяне США у здания Капитолия в Вашингтоне провели демонстрацию, выразив свой протест против блокирования Лачинского коридора. В акции протеста принял участие и конгрессмен США Фрэнк Паллоне. Об этом сам конгрессмен сообщил в своем микроблоге в Twitter.
«Сегодня демонстранты у Капитолия протестовали против незаконной и бесчеловечной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Я с гордостью присоединился к ним, призывая США привлечь (президента Азербайджана Ильхама) Алиева к ответственности за нарушения прав человека в отношении народа Арцаха», – написал Паллоне.
На фотографии, приложенной к сообщению, видны флаги Армении и транспаранты, призывающие к прекращению блокады Арцаха, прекращению военной помощи Азербайджану и другие поддерживающие Арцах призывы.