ՀՀ քաղաքացիների՝ նույնականացման (ID) քարտերով Վրաստան մուտք գործելու և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ առանց մուտքի վիզա այցելելու մասին ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ դա հնարավոր կլինի անել պետությունների կողմից վավերացվելուց հետո։
2022թ. հունվարի 12-ին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՀ քաղաքացիները կարող են Վրաստան այցելել նույնականացման (ID) քարտերով։
Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի երկու պետության կողմից վավերացվելուց հետո, ինչի մասին ԱԳՆ-ն պաշտոնապես կտեղեկացնի։
ՀՀ կառավարությունը հունվարի 26-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև 2009 թվականի հունիսի 21-ի` դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատելու մասին փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության ստորագրման առաջարկությանը:
Արձանագրության ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՀ քաղաքացիները կարող են Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցելել առանց մուտքի վիզայի։
Նախատեսվող փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն ստորագրվելուց և երկու պետության կողմից վավերացվելուց հետո, ինչի մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես կտեղեկացնի»։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցելել առանց մուտքի արտոնագրի։ Գործադիրը հավանություն է տվել համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը։
2023-ի հունվարին հարևան երկրների միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները երկու երկրներ կկարողանան այցելել նաև ID քարտերով:

Министерство иностранных дел Армении представило разъяснения относительно въезда граждан Армении в Грузию по ID-картам и в Объединенные Арабские Эмираты без въездной визы.
12 января 2022 года было подписано соглашение между Республикой Армения и Грузией «О взаимных безвизовых поездках граждан двух государств», после его вступления в силу граждане Армении могут посещать Грузию по ID-картам.
Отмечается, что соглашение вступит в силу после его ратификации обоими государствами, о чем будет официально объявлено министерством иностранных дел Армении.
На состоявшемся 26 января заседании правительство Республики Армения одобрило предложение о подписании протокола «О внесении изменений в Меморандум о взаимопонимании между правительством Республики Армения и правительством Объединенных Арабских Эмиратов от 21 июня 2009 года, об освобождении лиц с дипломатическими паспортами от требования получения разрешения на въезд».
После вступления протокола в силу граждане Армении могут посещать Объединенные Арабские Эмираты без въездной визы.
Отмеченные изменения вступят в силу после их подписания и ратификации обоими государствами, о чем будет официально объявлено министерством иностранных дел Армении.