Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը:
Էմանուել Մակրոնն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարևորությունը և նշել Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron on Monday, February 6 discussed over the phone the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor.
Macron emphasized the importance of the uninterrupted operation of the Lachin Corridor and underlined France's readiness to continue contributing to the solution of this problem.
The two exchanged ideas on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the protection of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, and the activities of the EU civilian mission in Armenia.