Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակին, ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում առկա մարդասիրական բարդ կացությունը հակամարտության տխուր հետևանքներից մեկն է:
«Կարևոր է, որպեսզի Լաչինի միջանցքի շրջափակումն ավարտվի, և կարծում ենք, որ այստեղ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները։ Շրջափակմանը պետք է վերջ տրվի»,- ընդգծել է Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, գրում է Factor.am-ը:
Նա արձանագրել է, որ դեկտեմբերի կեսերից արգելափակված է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սննդի, դեղորայքի, կենսական անհրաժեշտության այլ ապրանքների պակաս կա: Նա նաև ընդգծել է, որ էներգամատակարարման և գազամատակարարման խափանումների պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում դադարեցվել է կրթական հաստատությունների աշխատանքը:
«30 տարուց ավել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը կա, որը մեծ աղետների է հանգեցրել: Բազմաթիվ մարդկային կյանքեր են կորսվել, բազմաթիվ տներ և շինություններ են ավերվել: Մենք գիտենք, որ առկա վերքերը շուտ չեն բուժվելու»,- նշել է Բերբոքը:
Բերբոքը կարևորել է Պրահայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների և ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջև կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքները, որով կողմերը վերահաստատել են 1991 թվականին ընդունված Ալմաթիի հռչակագիրը՝ փոխադարձաբար ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ դա կարևոր որոշում է տարածաշրջանի համար:

8 Февраль 2023 - 12:42 AMT
На встречи, состоявшейся в Берлине, министры иностранных дел Армении и Германии обсудили ситуация на Южном Кавказе. Об этом на пресс-конференции, состоявшейся после встречи, рассказала министр иностранных дел Германии Анналена Бербок.
Коснувшись ситуации вокруг Лачинского коридора, министр иностранных дел Германии подчеркнула, что сложная гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе является одним из печальных последствий конфликта. Она напомнила, что с середины декабря перекрыта единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, Лачинский коридор, в результате чего в Нагорном Карабахе ощущается нехватка продовольствия, медикаментов и других жизненно важных товаров. Она также подчеркнула, что работа учебных заведений в Нагорном Карабахе остановлена ​​из-за перебоев в энергоснабжении и газоснабжении.
«Необходимо прекратить блокаду Лачинского коридора, и мы считаем, что Азербайджан и Россия должны выполнить здесь свои обязательства», – подчеркнула глава МИД ФРГ.
Она заявила, что ситуация на Южном Кавказе довольно сложная. Бербок обратилась к состоявшейся в Праге четырехсторонней встрече лидеров Армении, Азербайджана, Франции и председателя Совета ЕС Шарля Мишеля. Она отметила, что на ней стороны подтвердили принятую в 1991 году Алматинскую декларацию, взаимно признав территориальную целостность двух стран. Министр иностранных дел Германии подчеркнула, что это важное решение для региона.
«Более 30 лет существует вопрос Нагорного Карабаха, который привел к большим бедствиям. Много жизней было потеряно, много домов и строений разрушено. Мы знаем, что эти раны заживут не скоро», – сказала Бербок.