Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույցներ է տվել իսպանական EL PAIS-ին և իտալական La Nuova Bussola Quotidiana-ին՝ նշելով, որ Եվրոպան չի կարող աչք փակել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից 120,000 մարդու ամիսներ շարունակվող ապօրինի շրջափակման վրա։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Իսպանական EL PAIS-ին և իտալական La Nuova Bussola Quotidiana-ին տված հարցազրույցներում խոսել եմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման իրական պատճառների, Արցախում ստեղծված իրավիճակի և այն քայլերի մասին, որ եվրոպական կառույցներն ու հանրությունը պարտավոր են ու պետք է ձեռնարկեն՝ հումանիտար ճգնաժամը կանխելու համար:
Անդրադարձել եմ օդային հումանիտար միջանցքի ապահովման անհրաժեշտությանը, ինչը կիրառվել է Բեռլինի և Սարաևոյի պաշարումների ժամանակ։
Եվրոպան չի կարող աչք փակել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից 120 հազար մարդու` ամիսներ շարունակվող ապօրինի շրջափակման, Հայաստանից եկող գազի և հոսանքի մատակարարման դադարեցման մշտական սպառնալիքի, մարդու՝ բոլոր տեսակի հիմնարար իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարման վրա»,-ասվում է գրառման մեջ։

Europe cannot turn a blind eye to the months-long illegal blockade of Nagorno Karabakh (Artsakh) by authoritarian Azerbaijan, Karabakh State Minister Ruben Vardanyan has said in interviews with the Spanish EL PAIS and the Italian La Nuova Bussola Quotidiana.
"I spoke about the real reasons for the blockade of Artsakh by Azerbaijan, the situation in Artsakh and the steps that the European structures and the public are obliged and must take to prevent the humanitarian crisis," Vardanyan said.
"I weighed in on the need to provide an air borne humanitarian corridor, which was used during the sieges of Berlin and Sarajevo.
"Europe cannot turn a blind eye to the months-long illegal blockade of 120,000 people by authoritarian Azerbaijan, the constant threat of stopping the supply of gas and electricity from Armenia, and the violation of all kinds of fundamental human rights and democratic values."