ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, «Հայաստան-Իրան հարաբերություններն ընդհանուր շահերի համատեքստում» խորագրով աշխատաժողովի շրջանակում պատասխանելով լրագրողի հարցին, ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայմանը Իրանը դեմ չէ:
«Այլ երկրները կարող են իրենց նպաստը բերել տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության ապահովման առումով»,- նկատել է դեսպանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանի երկրների մասնակցությամբ խնդիրների լուծմանը՝ այն կարող է ապահովել անվտանգությունն ու խաղաղությունը, որը հիմնված կլինի երկխոսության և քննարկումների վրա:
ԵՄ ԱԳ նախարարները հաստատել են քաղաքացիական նոր առաքելության գործուղումը Հայաստան 2 տարով, որը կոչված է «նպաստելու կարգավորմանը Կովկասում»։ Առաքելության նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, տեղում վստահություն ձևավորել և ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ջանքերին նպաստող միջավայր: Եվրամիության առաքելությունը Հայաստանում կմեկնարկի իր գործունեությունը փետրվարի 20-ին։

Иран не против размещения гражданской миссии Евросоюза на границе Армении и Азербайджана. Об этом на семинаре «Отношения Армения-Иран в контексте общих интересов», посвященном 31-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном, заявил чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури, отвечая на вопрос журналиста.
«И другие страны могут вносить свой вклад в обеспечение безопасности и мира в регионе», – отметил посол.
Что касается решения проблем с участием стран региона, то оно может обеспечить безопасность и мир, которые будут основываться на диалоге и дискуссиях, добавил он.
23 января главы МИД Евросоюза одобрили создание гражданской миссии в Армении для содействия стабилизации в приграничных районах, укреплению доверия и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.