Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին և ռուս խաղաղապահներին անհապաղ ապաշրջափակել ճանապարհը և վերջ դնել ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին։
Նշվում է, որ Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակումը վտանգում է Լեռնային Ղարաբաղում հազարավոր մարդկանց կյանքեր, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Ադրբեջանի պարտավորությունն է ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը չզրկվվի սննդամթերքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և դեղերի հասանելիությունից: Իր հերթին, ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը հանձնառու է ապահովել Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը։ Սակայն երկու կողմերն էլ ակնհայտորեն չեն կատարում իրենց պարտավորությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ ասված է, որ ըստ Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանությունների, շրջափակման սկզբից ի վեր տարածաշրջան ժամանող մեքենաների թիվը օրական 1200-ից նվազել է մինչև հինգից վեց բեռնատար, որոնք պատկանում են ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը և ԿԽՄԿ-ին:
«Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող ճանապարհը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից անհասանելի է բոլոր քաղաքացիական և առևտրային երթևեկության համար տասնյակ ադրբեջանցի ցուցարարների կողմից փակվելուց հետո, որոնց, ենթադրվում է, լայնորեն աջակցում են երկրի իշխանությունները: Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի մոտ 120,000 էթնիկ հայ բնակիչների թողել է առանց առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և ծառայությունների, այդ թվում՝ կյանք փրկող դեղամիջոցների և առողջապահական օգնության»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղում բուժաշխատողների և բնակիչների հետ անցկացված հարցազրույցները ի ցույց են դրել շրջափակման կոշտ ազդեցությունը ռիսկային խմբերի վրա՝ ներառյալ կանանց, տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց:
«Շրջափակումը հանգեցրել է սննդամթերքի և բժշկական պարագաների խիստ պակասի, քանի որ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուս խաղաղապահների կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը բավարար չէ պահանջարկը բավարարելու համար: Էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի և տրանսպորտային միջոցների վառելիքի մատակարարման խափանումները ծայրահեղ դժվարություններ են առաջացնում, հատկապես խոցելի խմբերի համար: Պետք է անհապաղ վերջ դրվի դրան», – ասել է Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը:
Շրջափակման հետևանքով առաջացած այլ սարսափելի հետևանքների թվում է կրթության իրավունքի խախտումը, ասված է հայտարարության մեջ։ Բոլոր դպրոցներն ու մանկապարտեզները, որտեղ հաճախում է շուրջ 27000 երեխա, ժամանակավորապես փակվել են ջեռուցման բացակայության և էլեկտրաէներգիայի պակասի պատճառով։ Չնայած դպրոցները մասամբ վերաբացվեցին 2023 թվականի հունվարի 30-ին, դպրոցական ժամանակը սահմանափակվում է օրական չորս ժամով:
Շրջափակման սկզբից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի 1100 բնակիչ մնացել է շրջափակված վիճակում և չի կարողանում տուն վերադառնալ, այդ թվում՝ առնվազն 270 երեխա։ Նրանց տեղավորում են Հայաստանի հյուրանոցներում կամ հարազատների ու կամավորների տներում։
Գազի և բենզինի պակասն ավելի է սրվում Ադրբեջանից գազի մատակարարման հաճախակի խափանումների և էլեկտրաէներգիայի կրճատումներով, որոնք տևում են օրական միջինը վեց ժամ:

The ongoing blockade of the Lachin corridor is endangering the lives of thousands of people in the breakaway region of Nagorno-Karabakh, Amnesty International said in a statement on Thursday, February 9.
The human rights organization called on Azerbaijan’s authorities and Russian peacekeepers to immediately unblock the route and bring an end to the unfolding humanitarian crisis.
The road, which connects Nagorno-Karabakh to Armenia, has been inaccessible to all civilian and commercial traffic since 12 December 2022 after being blockaded by dozens of Azerbaijani protesters, widely believed to be backed by the country’s authorities. The situation has left some 120,000 ethnic Armenian residents in Nagorno-Karabakh without access to essential goods and services, including life-saving medication and health care.
Interviews conducted with health workers and residents in the region revealed the blockade’s particularly harsh impact on at-risk groups including women, older people, and people with disabilities.
“The blockade has resulted in severe shortages of food and medical supplies, as humanitarian aid delivered by the International Committee of the Red Cross and Russian peacekeepers has been insufficient to meet demand. Disruptions to the supply of electricity, natural gas and vehicle fuel add up to extreme hardship, especially for groups who are vulnerable to discrimination and marginalisation. This must end now,” said Marie Struthers, Amnesty International’s Director for Eastern Europe and Central Asia.
“The Azerbaijani authorities have internationally recognized sovereignty over these territories and exercise control over the territory from which the blockade is being carried out. It is Azerbaijan’s obligation to undertake to ensure that the population in Nagorno-Karabakh is not denied access to food and other essential goods and medications. For its part, the Russian peacekeeping mission is mandated to ensure the safety of the Lachin corridor. However, both parties are manifestly failing to fulfil their obligations.”
According to Nagorno-Karabakh officials, since the blockade began the number of vehicles arriving in the region has decreased from 1,200 a day to five to six trucks belonging to the Russian peacekeeping mission and the ICRC.